LauncherOne wyniesie włoskiego satelitę

2

Sitael podpisał umowę ze spółką Virgin Orbit na wyniesienie małego satelity technologicznego na pokładzie systemu LauncherOne.

Obok lotów suborbitalnych drugą kosmiczną inicjatywą Richarda Bransona jest Virgin Orbit. Spółka wyodrębniona w 2016 roku z Virgin Galactic ma wynosić na orbitę małe ładunki z rakiety LauncherOne, która będzie wypuszczona ze zmodyfikowanego Boeinga 747 o nazwie Cosmic Girl.

Wizualizacja satelity µHETsat / Sitael

Na razie firma jest na etapie testów silnika do rakiety nośnej i dotychczas nie wykonano jeszcze pierwszego orbitalnego lotu. LauncherOne ma być w stanie wynosić ładunki do 500 kg na niską orbitę okołoziemską.

Demonstracyjny µHETsat zbudowany przez Włoską oraz Europejską Agencję Kosmiczną ma zostać wyniesiony na orbitę w połowie przyszłego roku. Satelita będzie testował silnik Halla, należący do elektrycznych napędów jonowych. Przetestuje również platformę S-75 dla małych satelitów.

Przebieg lotu LauncherOne / Virgin Orbit

Virgin Orbit ma już podpisane umowę na wyniesienie ładunków od NASA, OneWeb oraz Sky and Space Global.

2 komentarze

  1. i TAK NALEŻY WCHODZIĆ W KOSMOS.

    Przez wynoszenie malych satelitów – a jak widać można z rakiety podwieszanej pod samolotem. To jest droga dla Polski ,kiedy w Polsce zmieni się wreszcie myślenie z niewolniczego na suwerenne.