Czwarty lot VSS Unity

0

Trzydziestego listopada odbył się czwarty lot na uwięzi rakietoplanu VSS Unity. Pierwszy lot ślizgowy już niebawem!

Pierwszy lot drugiego pojazdu VSS Unity odbył się 8 września 2016. Nowy rakietoplan zbudowany został po katastrofie lotniczej VSS Enterprise w 2014 roku, w której zginął jeden z pilotów, drugi zaś został ranny. W 2015 roku wyniki śledztwa przedstawiła komisja NTSB (National Transportation Safety Board), która wskazała na różne nieprawidłowości w Virgin Galactic. Ich efektem był błąd ludzki, który doprowadził do katastrofy.

Start WhiteKnightTwo i VSS Unity - 3 listopada / Credits - Virgin GalacticStart WhiteKnightTwo i VSS Unity - 3 listopada / Credits - Virgin Galactic

Start WhiteKnightTwo i VSS Unity – 3 listopada / Credits – Virgin Galactic

W Virgin Galactic trwa obecnie kapania wspólnych lotów testowych konstrukcji WhiteKnightTwo oraz podczepionego VSS Unity. Loty takie odbyły się między innymi 1 i 3 listopada. Czwarty lot wykonany został 30 listopada w porcie kosmicznym w Mojave. Z nielicznych dostępnych informacji wynika, że trwający 2,5 godziny lot zakończył się powodzeniem. Oznacza to, że wkrótce powinno dojść do samodzielnego lotu ślizgowego VSS Unity. Zanim pierwsi klienci Richarda Bransona zaczną regularnie latać w pobliże granicy kosmosu (nowy pojazd ma niewystarczający napęd aby osiągnąć pułap 100 kilometrów) konieczne będzie przeprowadzenie szeregu testów z wykorzystaniem silnika rakietowego.

Firma Virgin Galactic od dekady zmaga się z ogromnymi trudnościami technicznymi i opóźnieniami a Richard Branson regularnie zapowiada, że suborbitalne loty turystyczne rozpoczną się już “za rok-dwa”. W praktyce trudno jednak powiedzieć, kiedy to się stanie. Loty suborbitalne okazały się dla podmiotów prywatnych znacznie trudniejsze do przeprowadzenia, niż wiele osób się spodziewało. Część firm – takich jak XCOR Aerospce oraz pojazd Lynx – musiało zrezygnować z ambitnych planów. W ostatnich dwóch latach duże sukcesy ma za to Blue Origin, firma Jeffa Bezosa, będąca na dobrej drodze aby jako pierwsza wysyłać turystów na granicę kosmosu w kapsule New Shepard.

(Tw, VG)

Comments are closed.