Komercyjny kosmos – lipiec 2017

0

Przedstawiamy najciekawsze wydarzenia związane z komercyjnymi działaniami w sektorze kosmicznym w lipcu 2017 roku.

Space3ac – drugi miesiąc akceleracji

Uczestnicy Space3ac / Credits - PSSE

Uczestnicy Space3ac / Credits – PSSE

W lipcu trwały prace w ramach akceleratora Space3ac. Zajęcia trwały w dwóch obszarach tematycznych: kwestiach biznesowych oraz naukowo-technologicznych. W międzyczasie zespoły rozwijały swoje projekty, jednocześnie współpracując z dużym przemysłem.

We wrześniu, już po zakończeniu zasadniczej części akceleracji, odbędzie się “Demo Day”. To wydarzenie to spotkanie projektów z akceleracji Space3ac z kręgami inwestycyjnymi oraz interesariuszami. “Demo Day” zostało zaplanowane na 19 września.

Akcelerator Space3ac Intermodal Transportation jest inicjatywą realizowaną w ramach organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości konkursu Scale UP opartego o rządowy programu Start In Poland, finansowany ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020.

Jaka jest aktualna wartość SpaceX?

Lądujący Falcon 9R w LZ-1 / Credits - SpaceX

Lądujący Falcon 9R w LZ-1 / Credits – SpaceX

W lipcu firmie SpaceX udało się z powodzeniem zakończyć “rundę H” finansowania. Firma otrzymała od różnych inwestorów ponad 350 milionów dolarów po cenie 135 dolarów za udział. Była to ósma udana runda finansowania SpaceX od 2002 roku. W tym czasie cena udziałów wzrosła od 1 do wspomnianych 135 dolarów.

Aktualnie całkowita wartość SpaceX jest wyceniana na ponad 21 miliardów dolarów. W 2015 roku było to “zaledwie” 12 miliardów dolarów. Prawie dwukrotny wzrost wartości wyraźnie pokazuje, że SpaceX jest wciąż rosnącą firmą o dużym potencjale.  Warto tu jednak zauważyć, że wycena zawiera w sobie kilka “zmiennych”, takich jak możliwości rozwoju, posiadanie i korzystanie z własności intelektualnej, zabezpieczone przyszłe kontrakty oraz długoterminowe realizowane projekty na rzecz innych podmiotów.

Polska: kosmiczne kontrole

W lipcu doszło do dwóch ciekawych wydarzeń wokół polskiego sektora kosmicznego. Największy rozgłos zebrał raport NIK dotyczący finansowania w POLSA. Raport wskazał na kilka nieprawidłowości, jakie zostały wykryte przez NIK.

Pod koniec lipca pojawia się informacja o kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) w Ministerstwie Obrony Narodowej (MON). W tym przypadku chodzi o zakup odbiorników GNSS dla potrzeb wojskowych od jednego z polskich producentów. Jak na razie brak dalszych informacji.

Rakietowy sezon urlopowy

Lipiec to sezon urlopów na całym świecie. Firma Arianespace – pomimo długich niepokojów społecznych w Gujanie Francuskiej i późniejszego przyśpieszenia w procesowaniu rakiet do startów – nie zdecydowała się przeprowadzić lotów rakiet w lipcu. Spadło także tempo produkcji stopni w firmie SpaceX. Nieoficjalne źródła sugerują, że w lipcu wyprodukowano w zakładach tej firmy tylko jeden stopień – o połowę mniej niż “zazwyczaj”.

Koniec XCOR?

Na początku lipca pojawiła się informacja, że firma XCOR zwolniła pozostałych pracowników. Nieco ponad rok wcześniej XCOR zwolniła połowę z ówczesnego stanu około 60 pracowników. Już wówczas “zamrożono” prace nad pojazdem Lynx, ale kontynuowano prace nad silnikiem rakietowym. W 2017 roku okazało się jednak, że brak możliwości dalszych działań ekonomicznych. Prawdopodobnie w tym roku dojdzie do zakończenia prac nad projektami XCOR. Ponadto, w lipcu odszedł ostatni z założycieli od firmy.

Dwuosobowy rakietoplan Lynx Mk 1 miał być zdolny do lotu na wysokość około 60 km. Kolejna wersja, Mk 2, miała być zdolna do przekraczania umownej granicy kosmosu (100 km n.p.m.). Firmie XCOR udało się zdobyć (wstępnie) kilku klientów, w tym Czeskie Biuro Kosmiczne.

Pozostałe wiadomości

Firmie SES udało się 3 lipca nawiązać kontakt z satelitą AMC-9. Kontrola (oraz kontakt) nad tym satelitą telekomunikacyjnym została utracona 17 czerwca. Co więcej, operator AMC-9 – luksemburska firma SES – poinformowała, że w pobliżu tego satelita zidentyfikowano dwa fragmenty lub “śmieci kosmiczne”. Nie wiadomo, czy są one związane z AMC-9. Jest jednak możliwe, że przyczyną utraty kontroli mogło być uderzenie innego fragmentu w tego satelitę.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.