Udany start Ariane 5 z dwoma satelitami

0

Po opóźnieniach spowodowanych niepokojami społecznymi, rakieta Ariane 5 wystartowała z dwoma satelitami telekomunikacyjnymi.

Do startu doszło 4 maja o godzinie 23:50 CEST z Kourou w Gujanie Francuskiej. Na pokładzie Ariane 5 w wersji ECA znalazły się dwa satelity telekomunikacyjne:  SGDC-1 i Koreasat-7. Start przebiegł prawidłowo i oba satelity znalazły się na odpowiednich orbitach transferowych GTO, skąd „o własnych siłach” dotrą do wyznaczonych punktów na orbicie geostacjonarnej (GEO).

https://www.youtube.com/watch?v=gvNNUwMJnVg

Start Ariane 5 – 04.05.2017 / Credits – Arianespace

Całkowita masa startowa ładunku (wliczając adapter Sylda) wyniosła 10,289 kg. Masa startowa satelity SGDC-1 wyniosła 5,735 kg a Koreasat-7 – 3680 kg. Oba satelity zostały zbudowane przez europejską firmę Thales Alenia Space.

Satelita SGDC-1 ma przeznaczenie komercyjno-wojskowe. Satelitę zamówił rząd Brazylii. SGDC-1, zbudowany na bazie platformy Spacebus 4000C został wyposażony w 57 transponderów na pasmach X i Ka. Z kolei mniejszy Koreasat-7 ma przeznaczenie komercyjne i został wyposażony w 24 transpondery na paśmie Ku. Tego satelitę zbudowano na bazie platformy Spacebus 4000B.

Start został opóźniony aż o 44 dni wskutek niepokojów społecznych w Gujanie Francuskiej. Przyczyną protestów były coraz większe niepokoje społeczne oraz gorsze perspektywy rozwojowe niż we Francji. Przez ponad miesiąc to terytorium zamorskie wstrzymało działania. Protesty spowodowały blokadę Kourou. Dopiero pod koniec kwietnia udało się doprowadzić do wstępnego porozumienia.

Plany Arianespace do końca 2017 roku / Credits - Arianespace

Plany Arianespace do końca 2017 roku / Credits – Arianespace

Pomimo tych niedogodności Arianespace planuje osiem kolejnych lotów rakiet w 2017 roku. Jest to ambitny cel, ale z pewnością wykonalny. Najbliższy start rakiety z Kourou zaplanowany jest obecnie na 1 czerwca. Wówczas Ariane 5 wyniesie dwa kolejne satelity telekomunikacyjne na GEO.

(AS, PFA)

Comments are closed.