Komercyjny kosmos – czerwiec 2017

0

Przedstawiamy podsumowanie komercyjnych działań w sektorze kosmicznym w czerwcu 2017 roku.

Zapraszamy do lektury kolejnego, tradycyjnego już comiesięcznego podsumowania komercyjnych działalności w sektorze kosmicznym.

Awaria AMC-9

Firma SES straciła kontrolę nad satelitą telekomunikacyjnym AMC-9, wystrzelonym w 2003 roku. Ten satelita zbliżał się już do końca swojego przewidywanego czasu działania na orbicie geostacjonarnej (GEO), jednak do 17 czerwca 2017 funkcjonował prawidłowo. Wówczas doszło do poważnej awarii satelity, w wyniku której utracono kontrolę nad AMC-9.

W ciągu 24 godzin firma SES przełączyła dotychczasowych użytkowników AMC-9 na swoje inne satelity. Trwają też analizy, którego z dostępnych satelitów uda się przesunąć na miejsce zajmowane przez AMC-9. Łączne straty finansowe związane z utratą AMC-9 dla SES są szacowane na mniej niż 20 milionów EUR w 2017 roku.

Prace w Space3ac

Prezentacja na temat Space3ac podczas Forum Satelitarnego 2017 / Credits - Blue Dot Solutions

Prezentacja na temat Space3ac podczas Forum Satelitarnego 2017 / Credits – Blue Dot Solutions

Przez cały miesiąc trwały prace w kursie akceleracyjnym Space3ac, realizowanym przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Tematem tej edycji akceleratora Space3ac są “Techniki satelitarne dla transportu intermodalnego”. W kursie aktualnie uczestniczy osiem zespołów: od spółek już z doświadczeniem w sektorze kosmicznym, poprzez spółki projektowe z przemysłu aż po spin-off’y akademickie.

Uczestnicy Space3ac otrzymują dwa typy kursów i warsztatów. Pierwszy z nich dotyczy kwestii biznesowych w projektach technologicznych, natomiast drugi typ skupia się na kwestiach technicznych, związanych z efektywnym wykorzystywaniem danych satelitarnych. Do końca czerwca odbyły się łącznie trzy zjazdy z ekspertami (nie tylko z Polski).

W porównaniu z innymi realizowanymi w Polsce i w Europie akceleratorami, Space3ac ma inny profil działalności – skupia się zarówno na sektorze kosmicznym jak i tematyce transportowej. Z tego powodu specjalistyczne media oraz profesjonalne zasoby internetowe wymieniają Space3ac jako jedną z ciekawszych inicjatyw aktualnie realizowanych na świecie.

Le Bourget 2017

Po aktualnie rozwijanych wersjach Ariane i Vega ESA planuje dalsze prace nad nowymi wersjami rakiet - prezentacja dyrektora ESA na Le Bourget 2017 / Credits - @Xavier_HERRIOT

Po aktualnie rozwijanych wersjach Ariane i Vega ESA planuje dalsze prace nad nowymi wersjami rakiet – prezentacja dyrektora ESA na Le Bourget 2017 / Credits – @Xavier_HERRIOT

W czerwcu odbyły się targi przemysłu lotniczego na paryskim lotnisku Le Bourget. Te targi mają także swoją część kosmiczną – są duże stanowiska firm z tej branży oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Na tegorocznym Le Bourget ogłoszono m.in. bliższą współpracę pomiędzy ESA a Luksemburgiem w sprawie eksploracji planetoid. Podpisano także kilka kontraktów pomiędzy ESA a dostawcami europejskich rakiet oraz (oficjalnie) na kolejne satelity konstelacji Galileo.

Podsumowanie jednego z dni na Le Bourget z perspektywy ESA  / Credits – European Space Agency, ESA

Space Exploration Masters

Na konferencji Le Bourget ogłoszono także nowy konkurs o nazwie “Space Exploration Masters”. Konkurs ma na celu znalezienie nowych koncepcji i rozwiązań dla tematyki eksploracji kosmosu i ich powiązania z potencjalnymi kwestiami biznesowymi. Mowa tu m. in. o działaniach na niskiej orbicie okołoziemskiej, Księżycu, Marsie i innych celów.

Ten konkurs jest uzupełnieniem realizowanych już z dużym powodzeniem konkursów ESNC (nawigacja) i Copernicus Masters (obserwacje Ziemi).

Pierwsza edycja konkursu kończy się 8 września. Więcej informacji na: http://www.space-exploration-masters.com/

Problemy Spaceport America

Spaceport America – amerykański port do załogowych i komercyjnych lotów kosmicznych – doświadcza coraz większych problemów. Został on uruchomiony już w październiku 2011 roku a od czerwca 2015 roku jest otwarty dla gości. Łączny koszt budowy tego komercyjnego portu kosmicznego przekroczył 200 milionów dolarów.

Niestety, do dziś nie odbyły się żadne załogowe loty suborbitalne ze Spaceport America. Ma to związek z coraz większymi opóźnieniami w pracach nad pojazdami, w szczególności SpaceShip Two firmy Virgin Galactic. Inni operatorzy natomiast nieczęsto używali infrastruktury Spaceport America. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej informacji o pogarszającej się sytuacji finansowej tego portu. W czerwcu pojawiła się informacja, że udało się Spaceport America zdobyć kilka ograniczonych funduszy z płatności podatkowych i przeznaczyć je na działania operacyjne. W tym konkretnym przypadku była wymagana zgoda lokalnego biura finansowego.

W tej chwili nie wiadomo, kiedy SpacePort America zacznie zarabiać na siebie. Prawdopodobnie nie będzie to wcześniej niż w 2019 roku.

Dookoła Arianespace

Jaka jest wartość Arianespace? Ta doświadczona firma operująca europejskimi rakietami od 1980 roku została podczas niedawnej wymiany udziałów wyceniona na około 500 milionów dolarów. Dla porównania, w tym samym czasie wartość firmy Rocket Lab wg nabytych udziałów przekroczyła 1 miliard dolarów. Jest to ciekawa sytuacja, gdyż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że Arianespace ma większą wartość od nowej firmy, której pierwszy (i jedyny) start się nie powiódł. Z drugiej strony – inwestorzy kupują udziały spółek mających szanse na rozwój, a to z pewnością oferuje Rocket Lab.

Arianespace w 2016 roku zanotowała “symboliczną” stratę rzędu 2 milionów EUR, przy obrocie rzędu 1,4 miliarda EUR. Ta strata zostanie skompensowana własnymi środkami spółki – nie ma potrzeby ubiegać się o dodatkowe dofinansowania.

Pozostałe informacje

Będzie możliwe wykonanie tzw. doktoratu wdrożeniowego w Polsce. To jest duża szansa dla polskich przedsiębiorstw na bliższe powiązanie z krajowymi uczelniami i podmiotami badawczo-rozwojowymi. Doktorat w tym “dualnym” trybie ma być wykonywany zarówno w jednostce naukowej jak i przedsiębiorstwie. Pierwsze studia doktoranckie w tym trybie mają się rozpocząć już w październiku tego roku. Więcej informacji na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Firma OHB otrzymała kontrakt o wielkości 310 M EUR z niemiecką agencją kosmiczną (DLR) na budowę cywilno-wojskowego satelity telekomunikacyjnego Heinrich Hertz (H2Sat). Satelita ma być oparty o platformę “SmallGEO”. Start ma się odbyć w 2021 roku.

Pod koniec czerwca nastąpił masowy cyberatak na całym świecie. Wiele firm doświadczyło problemów ze swoimi systemami. Inne, takie jak Maersk (operator morski) czasowo wyłączyło część swoich systemów, w tym niektóre oparte o nawigację satelitarną (GNSS) i telekomunikację satelitarną. Nie miało to jednak wpływu na operacje i bezpieczeństwo ruchu morskiego.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(SES, ESA, MNiSW, B, Tw, LB, Pa)

Comments are closed.