Zmarł Wiktor Gorbatko

0

W wieku 82 lat zmarł Wiktor Gorbatko, członek pierwszej grupy radzieckich kosmonautów.

Gorbatko urodził się 3 grudnia 1934 roku w sowchozie Wiency-Zarja w Kraju Krasnodarskim. W 1952 roku wstąpił do Armii Radzieckiej, gdzie rozpoczął szkolenie na pilota. W 1960 roku został wybrany do pierwszej grupy kosmonautów, a swoją pierwszą podróż na orbitę odbył 9 lat później.

Trenował do roli dowódcy drugiej załogi rezerwowej misji Woschod 2, w której przeprowadzony został pierwszy spacer kosmiczny. Przez moment trenował również w załodze rezerwowej Woschoda 6. Program Woschod został jednak anulowany po śmierci Sergieja Korolewa, Głównego Konstruktora radzieckiego programu kosmicznego.

Trzy loty kosmiczne

Wiktor Gorbatko pierwszy raz na orbitę poleciał w ramach misji Sojuz 7 w 1969 roku. Celem misji było przycumowanie do drugiego Sojuza (o numerze 8) oraz wymiana załogi. Cała operacja miała być filmowana przez załogę trzeciego pojazdu kosmicznego, Sojuza 6. Awaria sprzętu nie pozwoliła jednak na przeprowadzenie cumowania, które było również testem pod planowane radzieckie loty księżycowe. Gorbatko wrócił na Ziemię po 4 dniach na orbicie.


Wywiad Russia Today z Wiktorem Gorbatko o początkach załogowego programu Związku Radzieckiego

Drugi lot kosmonauta wykonał w 1977 roku w ramach misji Sojuz 24. 17 dniowy lot był trzecią misją na pokładzie wojskowej stacji kosmicznej Salut 5. Załoga dokończyła przerwane eksperymenty poprzedniej załogi, która z powodu problemów na orbicie musiała wcześniej wracać na Ziemię. Wśród przyczyn powrotu poprzedników wymieniano wówczas zatrucie oparami kwasu azotowego jak i problemy interpersonalne na orbicie.

Trzeci lot Gorbatko wykonał w ramach programu Interkosmos, w którym gościnnie uczestniczyli kosmonauci z zaprzyjaźnionych krajów bloku wschodniego. Wraz z Pham Tuanem, pierwszym kosmonautą z Wietnamu przebywali tydzień na pokładzie stacji Salut 6. Obaj wystartowali na pokładzie Sojuza 37 a wrócili w kapsule Sojuza 36.

W 1982 roku Gorbatko opuścił korpus kosmonautów. Przez kolejne pięć lat był zastępcą Prezesa Komitetu Sportu w Ministerstwie Obrony Związku Radzieckiego, następnie został profesorem Wojskowej Akademii Sił Zbrojnych im. Żukowskiego.

Łącznie na orbicie spędził 30 dni, 12 godzin i 48 minut. Był 21 Rosjaninem i 44 człowiekiem w kosmosie.

Comments are closed.