Zmarł Władimir Lachow

0

W wieku 76 lat zmarł rosyjski kosmonauta Władimir Lachow. Brał udział w trzech misjach kosmicznych.

Lachow urodził się w 1941 roku w Astrachaniu. Ukończył szkołę pilotów wojskowych w Czugujewie w 1964 roku, po czym rozpoczął służbę w radzieckich siłach zbrojnych. W 1967 roku został wybrany do czwartej grupy kosmonautów radzieckich.

Odbył trzy loty kosmiczne do trzech różnych stacji kosmicznych na trzech różnych wariantach pojazdu Sojuz podczas których łącznie spędził 333 dni w przestrzeni kosmicznej.


Rosyjskie wspomnienie Władimira Lachowa / Roskosmos

Pierwszy lot wykonał w 1979 roku wraz z Walerym Ruminem do Saluta 6. Podczas lotu Sojuz 32 spędzili 175 dni na orbicie ustanawiając wówczas nowy rekord długości lotu kosmicznego. Załoga przebywała na orbicie sama. Kosmonautów miała odwiedzić załoga Sojuza 33 (w tym pierwszy kosmonauta z Bułgarii), ale poważna awaria silnika uniemożliwiła cumowanie do Saluta 6. Podczas lotu Lachowa i Rumina przetestowano również pierwsze dwustronne połączenie telewizyjne z kontrolą lotów.

Drugi lot Lachow wykonał w 1983 roku. Wraz Aleksandrem Aleksandrowem na pokładzie Sojuza T-9 udał się na pokład Saluta 7. Lot trwał 149 dni. Podczas misji kosmonauci weszli do bezzałogowego pojazdu TKS, który jako Kosmos 1443 przycumował do stacji. Kapsuła powrotna pojazdu przywiozła na Ziemię 350 kg ładunku.

Załoga Sojuza TM-6. Od lewej: Lachow, Mohmand oraz Polakow / Roskosmos

Ostatni lot wykonał w 1988 roku. Na pokładzie Sojuza TM-6 wraz Walerym Polakowem oraz Abdulem Mohmandem, pierwszym kosmonautą z Afganistanu, przycumowali do Stacji Mir. Polakow kontynuował później udział w długookresowej misji Mir EO-3. Lachow wraz Mohmandem wrócili zaś po 8 dniach lotu na pokładzie Sojuza TM-5.

Lachow w 1994 opuścił korpus kosmonautów i rozpoczął pracę w branży wydawniczej. Od 1998 był przebywał na emeryturze. Dwukrotnie uzyskał order Bohatera Związku Radzieckiego. Zmarł 20 kwietnia 2018 roku.

(LK, SF)

Comments are closed.