Kontrakt na prototyp broni hipersonicznej

2

Firma Lockheed Martin otrzymała kontrakt na budowę prototypu konwencjonalnej broni hipersonicznej.

Wiadomość o pozyskaniu przez firmę Lockheed Martin (LM) kontraktu od amerykańskich sił lotniczych (USAF) została opublikowana 18 kwietnia. LM ma zbudować prototyp hipersonicznej broni konwencjonalnej w ciągu najbliższych pięciu lat. Wartość kontraktu wynosi 928 milionów USD.

Doktor Michael Griffin, były Administrator NASA (NASA)

Doktor Michael Griffin, były Administrator NASA (NASA)

Co ciekawe, ważnym orędownikiem amerykańskiej broni hipersonicznej jest Michael Griffin, były administrator agencji NASA , sprawujący tę funkcję w latach 2005 – 2009. Dr Griffin uważa, że tego typu bronią dysponują już Chiny, a typowy zasięg pocisków hipersonicznych jest liczony w tysiącach kilometrów. Oznacza to, że przynajmniej część terytorium USA oraz jej zamorskie bazy wojskowe mogą być w zasięgu nowego typu broni.

Lockheed Martin od lat prowadzi projekty badawczo-rozwojowe związane z napędem hipersonicznym. Przykładowo, w 2016 roku firma poinformowała o osiągnięciu przełomu technologicznego w dziedzinie efektywnego napędu hipersonicznego dla prędkości powyżej Mach 5. Ponadto, firma uczestniczyła w projekcie demonstratora technologii hipersonicznych Falcon HTV, którego loty nie zakończyły się powodzeniem.

W ciągu kilkunastu najbliższych lat broń hipersoniczna może stać się ważnym elementem arsenałów sił zbrojnych wielu państw z całego świata. W odróżnieniu od typowej broni balistycznej, broń hipersoniczna porusza się w obrębie atmosfery, bez osiągania dużych pułapów lotu. Oznacza to większe trudności we wczesnej detekcji pocisku. Oprócz USA, z pewnością bronią hipersoniczną będą dysponować Chiny i Rosja.

(DN)

2 komentarze

  1. ale podpis pod zdjęciem tytułowym kole w oczy – pierwszej dekady XXI wieku, poprawniej brzmi niż ten twór ” z początku dekady lat 10. XXI wieku ” – no chyba, że o drugą dekadę chodzi 🙂