Wielkości kontraktów NASA dla zewnętrznych podmiotów

0

Ciekawe podsumowanie dwóch poprzednich lat fiskalnych.

W USA jest już fiskalny 2023 rok. Jak w poprzednich dwóch latach fiskalnych NASA dysponowało funduszami dla zewnętrznych podmiotów? Kto zebrał najwięcej z kontraktów?

W USA nowy rok fiskalny zaczyna się pierwszego października. Tradycyjnie pod koniec stycznia lub na początku lutego pierwszą propozycję nowego budżetu różnych amerykańskich biur i agencji (w tym NASA) przesyła administracja prezydenta USA, czyli Biały Dom. Na 2023 rok NASA otrzymać ma łącznie prawie 26 mld USD.

Fundusze NASA “konsumuje” zarówno wewnątrz swojej organizacji jak również przeznacza zewnętrznym podmiotom na zasadzie kontraktów. W przypadku zewnętrznych wydatków beneficjentami – w ramach różnych zamówień, zleceń, projektów i programów – są tysiące podmiotów z USA. Niedawno ukazała się tabela z wydatkami NASA na rzecz największych podmiotów w latach fiskalnych 2021 i 2022. Te tabele przedstawiamy poniżej.

Wydatki NASA na rzecz zewnętrznych podmiotów w latach fiskalnych 2021 i 2022 / Credits – NASA

Typowo pierwsze miejsce w zamówieniach od lat zajmuje amerykańska uczelnia niepubliczna California Institute of Technology (CalTech). Ta uczelnia m.in. zarządza ośrodkiem NASA o nazwie Jet Propulsion Laboratory (JPL), w którym następuje integracja misji kosmicznych. Przykładowo, od kilku tygodni trwa w JPL integracja misji Europa Clipper.

Integracja misji Europa Clipper / Credits – JPL

Ponadto, typowo pierwsze kilka miejsc zajmowały najważniejsze “tradycyjne” spółki amerykańskiej branży kosmicznej. Od kilku lat wyraźnie widoczny jest jednak coraz większy udział firmy SpaceX w zamówieniach NASA. W zeszłym roku fiskalnym SpaceX zajął drugie miejsce na liście partnerów, którym NASA przekazała finansowania. Łączna wartość kontraktów i zamówień przekroczyła 2 miliardy USD.

SpaceX regularne dostarcza NASA działania wokół startów rakiet, załogowych misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), a także bezzałogowe wyprawy logistyczne. Ponadto, SpaceX uczestniczy w programie Artemis – ta firma została wybrana przez NASA do dostarczenia lądownika księżycowego.

Statek Starship firmy SpaceX w wersji księżycowej – grafika/ Credits – SpaceX
Statek Starship firmy SpaceX w wersji księżycowej – grafika/ Credits – SpaceX

Co ciekawe, SpaceX “wyprzedził” na tej liście firmy takie jak Lockheed Martin czy Boeing. Te firmy oczywiście nadal są ważnymi partnerami dla NASA, uczestniczącymi w ważnych projektach. Przykładowo, firma Boeing jest głównym wykonawcą rakiety SLS.

Trzeci wyjazd SLS na LC-39B / Credits - NASA
Trzeci wyjazd SLS na LC-39B / Credits – NASA

Wiele wskazuje na to, że SpaceX przez kolejne lata jednym z najważniejszych partnerów dla NASA. Wiele projektów i misji bez SpaceX agencja NASA nie będzie w stanie zrealizować.

(NASA)

Comments are closed.