Iran zapowiada wystrzelenie dwóch satelitów

0

Irański Minister Telekomunikacji i Technologii Informacyjnych zapowiedział, że wkrótce dwa kolejne perskie satelity znajdą się na orbicie.

Deklaracja ministra Mahmouda Vaeza padła 8 maja. Według jego słów, dwa satelity, telekomunikacyjny Nahid-2 oraz obserwacyjny Amir Kabir-1, mają być w 97,5% gotowe i wkrótce znajdą się na orbicie.

Nowe satelity

Atrapa rakiety nośnej Simorgh, credits: IRNA

Nahid-2 ma wymiary około 64 na 64 centymetry oraz masę około 100 kilogramów. Co ciekawe w zapowiedzi ministra Vaeza nie pada informacja o użytej rakiecie nośnej. Obecnie używana irańska Safir 1B jest w stanie wynieść małe ładunki (około stu kilogramów) na niską orbitę okołoziemską. Większa Simorgh (Safir-2) wykonała dotychczas tylko testowy lot suborbitalny. Dotychczas żaden z operatorów dużych rakiet nie ogłosił tego ładunku, a wyniesienie satelity samodzielnie przez Iran na orbitę GSO byłoby rynkową sensacją.

Nahid-2 jest zaawansowanym następcą satelity telekomunikacyjnego Nahid-1, który pierwotnie miał lecieć w marcu 2017 roku. Do startu jednak nigdy nie doszło.

Amir Kabir-1 to satelita obserwacyjny o masie 70-80 kg o rozdzielczości około 80 metrów na piksel. Będzie wykorzystywany dla zastosowań rolniczych oraz w zarządzaniu kryzysowym. Satelita zbudowany został przez Politechnikę im. Amira Kabira (pierwszego wielkiego reformatora Iranu z XIX wieku) oraz przedsiębiorstwo Iran Aerospace Industries Organisation. .

Ostatni start orbitalny Iran przeprowadził w 2015 roku. Wówczas wyniesiony został mały satelita technologiczny Fajr.

(SpaceWatchME)

Comments are closed.