Czy Iran utracił kontrolę nad satelitą Noor?

0

Wystrzelony 22 kwietnia irański satelita wojskowy Noor prawdopodobnie nie funkcjonuje prawidłowo.

Zupełnie niespodziewanie 22 kwietnia 2020 o godzinie 05:59 CEST doszło do startu nowej irańskiej rakiety nośnej “Qased”. Ta rakieta umieściła wojskowego satelitę o nazwie “Noor” na orbicie. Lot przebiegł prawidłowo i Iran oficjalnie poinformował o sukcesie. Dzięki temu startowi Iran umieścił swojego pierwszego wojskowego satelitę na orbicie. Początkowo o satelicie Noor nie przekazano więcej informacji. Później pojawiła się informacja, że ten satelita jest wielkości CubeSat 6U. Inne źródła z kolei sugerują, że jest to satelita formatu CubeSat 3U. Pojawiła się także informacja, że ten satelita ma służyć do obserwacji Ziemi.

Satelita został umieszczony na orbicie o wysokości ok 425 na 445 km i nachyleniu prawie 60 stopni. Radioamatorzy z całego świata w ciągu kilku dniu po starcie raportowali, że udało im się zidentyfikować sygnały od satelity Noor. Było to niezależne potwierdzenie udanego wprowadzenia tego satelity na orbitę.

Co ciekawe, 25 kwietnia pojawiła się informacja, że Noor obraca się w sposób niekontrolowany. Oznacza to, że Iran utracił kontrolę nad tym satelitą. Jest też możliwe, że ten satelita po uwolnieniu od górnego stopnia rakiety nośnej zaczął się obracać i nie udało się tego niekontrolowanego ruchu opanować.

Tego typu niekontrolowany ruch jest dość typowym problemem dla satelitów typu CubeSat – w szczególnie tych amatorskich lub edukacyjnych. Często źle zaprojektowany satelita, brak odpowiednich testów przedstartowych lub niewystarczające oprogramowanie uniemożliwiają odzyskanie kontroli. Dość często taki niekontrolowany ruch ogranicza możliwości ratunku satelity – szczególnie gdy nie jest możliwe naładowanie pokładowych akumulatorów. W konsekwencji w ciągu kilku dni lub tygodni po starcie satelita przestaje funkcjonować.

(CSO, Tw)

Comments are closed.