Udana satelitzacja irańskiego satelity wojskowego

3

Iran umieścił 22 kwietnia 2020 wojskowego satelitę na orbicie. Start nastąpił przy użyciu nowej rakiety nośnej.

W ostatnich latach Iran wykonuje próby umieszczenia swoich satelitów na orbicie okołoziemskiej. Większość z tych startów kończy się niepowodzeniem (a nawet jedna z nich zakończyła się eksplozją tuż nad wyrzutnią startową). Ostatnia próba startu odbyła się 9 lutego 2020 – także zakończyła się niepowodzeniem.

Zupełnie niespodziewanie 22 kwietnia 2020 w godzinach porannych doszło do startu nowej irańskiej rakiety nośnej “Qased”. Ta rakieta umieściła wojskowego satelitę o nazwie “Noor” na orbicie o wysokości około 425 km. Lot przebiegł prawidłowo i Iran oficjalnie poinformował o sukcesie. Dzięki temu startowi Iran umieścił swojego pierwszego wojskowego satelitę na orbicie. Oczywiście, o satelicie Noor nie przekazano więcej informacji.

Nagranie ze startu rakiety Quased – 22 kwietnia 2020 / Credits – iribnews

Co ciekawe, w tym starcie użyto nowej rakiety nośnej. Jest to dwustopniowa konstrukcja. Iran nie przekazał więcej informacji o tej rakiecie, ale wydaje się, że nośność tej rakiety jest rzędu do kilkuset kilogramów na niską orbitę okołoziemską (LEO).

Irański program kosmiczny jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

3 komentarze

  1. satelizacja: sprowadzanie organizacji politycznej do roli satelity, uzależnianie, podporządkowywanie jej innej organizacji