Propozycja harmonogramu lotów na ISS do 2022

0

Nastąpiła publikacja propozycji harmonogramu lotów załogowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną do 2021 roku. Ciekawostką jest także propozycja sześciomiesięcznego lotu astronauty ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 2022. Wyznaczono także wstępne terminy lotów “turystycznych” na ISS.

Ten rok – pomimo trudności spowodowanych pandemią COVID-19 – może być przełomowy dla programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Po latach prac – oraz opóźnień – wykonany zostanie pierwszy załogowy lot pojazdu nowej generacji. Tym pojazdem jest kapsuła Dragon 2 firmy SpaceX. Aktualnie (28 kwietnia 2020) start tej pierwszej misji (o oznaczeniu SpX-DM2) planowany jest na 27 maja 2020.

Po misji SpX-DM2 nastąpi szereg zmian w lotach załogowych na ISS. Przede wszystkim rosyjskie pojazdy Sojuz staną się szerzej “dostępne” dla kosmonautów, w tym prywatnych “turystów kosmicznych”. Ponadto, oprócz pojazdu Dragon 2 loty ku Stacji powinna wykonywać także kapsuła CST-100 Starliner firmy Boeing. Na początku kwietnia 2020 firma Boeing zapowiedziała, że zamierza przeprowadzić drugi bezzałogowy test CST-100 Starliner. Jest to wynik częściowo nieudanego pierwszego lotu załogowego tego pojazdu.

Pod koniec kwietnia pojawiła się propozycja nowego harmonogramu lotów na ISS. Wg tego harmonogramu misja SpX-DM2 ma trwać od maja do sierpnia – znacznie dłużej niż wymagany “prosty” test pojazdu Dragon 2. Wiadomo jednak, że załoga tej misji ( Robert Behnken oraz Douglas Hurley) od miesięcy przygotowywali się także na tę możliwość, biorąc m.in. udział w treningu do spacerów kosmicznych.

Po misji SpX-DM2 przyjdzie czas na bezzałogowy test kapsuły CST-100 Starliner. Wg nowej propozycji lotów na ISS ten test powinien odbyć się we wrześniu. Miesiąc później, w październiku 2020, odbyłaby się pierwsza regularna długoterminowa misja Dragona 2. W tej misji, noszącej oznaczenie USCV-1, weźmie udział czterech astronautów: Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker (cała trójka z NASA) oraz Soichi Noguchi (JAXA). Ich pobyt na ISS zakończyłby się w marcu 2021 roku. W międzyczasie doszłoby do zakończenia misji Sojuza MS-16 i początku misji Sojuz MS-17.

Harmonogram lotów na ISS w 2020 i 2021 roku (stan na kwiecień 2020) / Credits - ssal
Harmonogram lotów na ISS w 2020 i 2021 roku (stan na kwiecień 2020) / Credits – ssal

2021: więcej lotów, w tym turystyczne

2021 rok zapowiada się także interesująco. Jeśli drugi bezzałogowy test CST-100 Starliner zakończy się sukcesem, wówczas w lutym 2021 powinna odbyć się pierwsza misja załogowa tej kapsuły firmy Boeing. Aktualnie wiadomo, że w tej misji weźmie udział czterech astronautów – troje z nich są już znani (Christopher Ferguson, Michael Fincke i Nicole Mann) – czwarty uczestnik tego lotu nie został jeszcze wybrany. Oznaczenie tego lotu to Starliner Crew Flight Test-1 (CFT-1).

W drugiej połowie 2021 roku może dojść do aż dwóch lotów turystycznych na ISS. Pierwszy z nich zostałby wykonany dzięki kapsule Dragon 2. Obecnie (wstępnie) ten lot jest planowany na październik 2021. W locie weźmie udział “pilot SpaceX” oraz trzech turystów. Następnie, na grudzień 2021 wstępnie zaplanowano “turystyczny” lot Sojuza MS-20. W tym locie weźmie udział jeden kosmonauta rosyjski oraz dwóch turystów.

Jak na razie niewiele padło nazwisk w załogach na 2022 rok. Na początku tego roku pojawiła się ciekawa wiadomość, że Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA, UAE) planuje sześciomiesięczny pobyt swojego astronauty na ISS. W kwietniu ta informacja uległa doprecyzowaniu – astronauta z tego państwa powinien znaleźć się na Stacji w drugiej połowie 2022 roku, jako członek załogi misji Sojuz MS-23.

Profil misji załogowej kapsuły Dragon 2 (animacja z grudnia 2019) / Credits – SpaceX

(Tw, NSF, PFA)

Comments are closed.