Pierwszy lot SLS może być załogowy (aktualizacja)

4

NASA analizuje możliwość wykonania pierwszego lotu rakiety SLS z załogą.

Według planów NASA najwcześniej w 2018 roku powinno dojść do pierwszego startu nowej potężnej rakiety Space Launch System (SLS). Bezzałogowy lot będzie testem rakiety SLS oraz załogowej kapsuły MPCV Orion. Oznaczenie misji to EM-1 („Exploration Mission-1”).

Po udanej pierwszej testowej misji miałaby odbyć się misja załogowa, oznaczona EM-2. Aktualnie przewiduje się, że lot ten nastąpi nie wcześniej niż w 2021 roku. Celem obu misji będzie przestrzeń w pobliżu Księżyca (tzw. „cis-lunar space”). Misja EM-2 ma być pierwszą załogową wyprawą poza bezpośrednie otoczenie Ziemi od 1972 roku, czyli od czasów misji Apollo 17.

Piętnastego lutego NASA oficjalnie poinformowała, że przestudiuje możliwość wykonania EM-1 z astronautami na pokładzie MPCV Orion. Sprawdzone także zostanie, czy załogowa misja EM-1 pozwoliłaby na przyśpieszenie projektów eksploracyjnych NASA.

Kapsuła MPCV z europejskim modułem serwisowym / Credits - ESA, NASA

Kapsuła MPCV z europejskim modułem serwisowym / Credits – ESA, NASA

Pierwszy lot SLS i MPCV Orion z załogą będzie z pewnością dużym wyzwaniem, w którym wymagane będzie bardzo dobre zidentyfikowanie ryzyka dla astronautów. Z tego powodu NASA może proponować uproszczenie tego lotu i skrócenie czasu pobytu astronautów w przestrzeni kosmicznej. Jest też pewne, że taka załogowa misja nie nastąpiłaby wcześniej niż w 2019 roku.

Wydaje się, że decyzja NASA co do kształtu misji EM-1 nastąpi nie wcześniej niż w drugiej połowie tego roku. Spekuluje się jednak, że potrzeba przeprowadzenia tej analizy ma przede wszystkim podłoże polityczne – nowa administracja prezydenta USA jest zainteresowana osiągnięciem ważnych rezultatów tego programu kosmicznego przed końcem kadencji prezydenta Trumpa.

Nieoficjalne źródła sugerują, że NASA jest bardzo nieprzychylna tak radykalnym zmianom planu lotów. Z drugiej strony wydaje się, że nowy polityczny nacisk (i być może zwiększone nakłady finansowe) na przeprowadzenie załogowych misji w otoczenie Księżyca, może skrócić przerwę pomiędzy lotami rakiety SLS.

Aktualizacja (25.02)

Dwudziestego czwartego lutego NASA przeprowadziła konferencję, w której przedstawiła główne założenia obecnych analiz. Podstawową koncepcją jest możliwość przeprowadzenia dwuosobowej misji dookoła Księżyca o długości około 8-9 dni. Misja nastąpiłaby w okresie 2019-2020, czyli z pewnym opóźnieniem względem obecnych planów. Warto jednak dodać, że aktualnie NASA wciąż przygotowuje się do bezzałogowej misji EM-1, której start planowany jest na 2018 rok, choć są już duże problemy z terminarzem. Częściowo te problemy mają związek z niedawnym tornado, jakie nawiedziło jednostkę MAF, gdzie są produkowane elementy rakiety SLS.

NASA niechętnie mówi, czy te studia to wynik nacisków politycznych. Jednocześnie NASA wyraźnie zaznacza, że jeśli nie będzie korzyści z załogowej misji EM-1 (m.in. w kwestii terminarza), to nie będzie przeprowadzać takiego lotu.

(NASA)

4 komentarze

  1. “zwiększone nakłady finansowe” brzmi nieźle. Mam jednak nadzieję, że uda się je przepchnąć bez zbędnego ryzykowania życia astronautów już w EM-1.

  2. Jak 1-lot SLS będzie już załogowy 2019r. ,to to i tak będzie przyspieszenie o całe 2-lata ,bo dotychczas zakładali 1-lot załogowy w 2021r. Ja i tak myślę ,że budowa SLS z komponentów Promu jest znacząco za droga i bardzo wydłużona w czasie .Przecież chodzi tylko o obudowanie zbiornika promu korpusem który wytrzyma przeciążenia przy starcie ,budowa Adaptera z 4-ma silnikami z promu i 2-go stopnia który praktycznie był już opracowany. Następnym elementem było wybudowanie wierzy startowej do lotów Załogowych ,która to mogła być już dawno budowana równocześnie z SLS. Ta ślamazarność i przeciąganie w czasie o wiele lat doprowadza do tego że już wydano na SLS 12-mld.$ ,a końca nie widać ,tego samego dotyczy budowa Oriona w czasie 10-lat i kosztach ponad 10-mld.$ i też końca nie widać produkcji jak i wydatków $.To będzie chyba najdroższy zestaw ,najdłużej budowany w dziejach Ludzkości .To się nadaje do księgi Guinesa, a Saturn V i Apollo zmieścił się 50-lat temu w czasie 9-lat i w tym jeszcze był lądownik Księżycowy LM..

    • Macierewicz on

      Gdyby to była rakieta towarowa, pewnie już by latała, ale że NASA chce tam wsadzić ludzi, to wszystko trwa x razy dłużej.