Udany spacer EVA-37 (01.09.2016)

0

Pierwszego września na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pomyślnie przeprowadzono spacer kosmiczny EVA-37.

Dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), Jeff Williams oraz inżynier misji Kate Rubins odbyli w ostatni czwartek trwający 6 godzin i 48 minut spacer kosmiczny. W ramach wyjścia w przestrzeń kosmiczną wykonano udane złożenie zapasowego radiatora, instalację dwóch kamer wideo wysokiej rozdzielczości oraz inspekcję mechanizmu obrotowego panelami słonecznymi (znajdujący się po lewej stronie Solar-Alpha Rotary Joint, SARJ), który w ostatnich miesiącach wykazywał delikatne drgania, mogące wskazywać na pewne problemy.

Astronauci naprawili również oświetlenie jednej z kamer i założyli osłonę na pojemnik z przechowywanymi elementami wyposażenia, co pozwoli na manewry manipulatorem CanadArm2 związane z wymianą uszkodzonych podzespołów. Jedynym nie podjętym w czasie tego spaceru kosmicznego zadaniem było wykonanie dokumentacji zdjęciowej platformy eksperymentalnej fizyki cząstek wysokich energii AMS-02 aby określić stan jej osłony.

https://www.youtube.com/watch?v=Er3WrGKilD4

Pełen zapis spaceru kosmicznego EVA-37 / Źródło: NASA TV

Spacer rozpoczął się o godzinie 13:53 CEST, a zakończył o godzinie 20:41 CEST. Był to drugi spacer Williamsa i Rubins w przeciągu dwóch tygodni, zaledwie na pięć dni przed rozkładowym powrotem pierwszego astronauty na Ziemię. Lądowanie rosyjskiej kapsuły Sojuz-TMA20M zaplanowano na godzinę 3:14 czasu polskiego w najbliższą środę, 7 września.

Po wylądowaniu Williams będzie rekordzistą pod względem długości pobytu amerykańskiego astronauty w przestrzeni kosmicznej (534 dni, zebranych w czasie czterech misji). Czwartkowy spacer kosmicznym był 195. wyjściem z ISS poświęconym jej rozbudowie lub przeprowadzeniu prac utrzymujących.

(NASA)

Comments are closed.