Sektor kosmiczny w Turcji po próbie puczu

0

Konsekwencje nieudanego przewrotu wojskowego w Turcji mogą uderzyć również w turecki sektor kosmiczny.

Wieczorem 15 lipca część wojska tureckiego próbowała zbrojnie przejąć władzę. Po kilku godzinach chaosu i walk okazało się jednak, że wojskowa “próba przywrócenia państwa sekularnego” w Turcji się nie udała. Większość walk toczyła się w okolicach Istambułu oraz Ankary. Śmierć poniosło kilkaset osób. Zaatakowano między innymi parlament oraz siedzibę prezydenta.

Helikoptery puczystów ostrzelały również siedzibę spółki Türksat w Gölbaşı koło Ankary. Zginęła dwójka pracowników spółki, a trzech zostało rannych. Jest to jedyny operator telekomunikacji satelitarnej w Turcji, który obecnie posiada cztery satelity serii Türksat. Kolejne trzy satelity konstelacji mają zostać wystrzelone w latach 2018-2019.

Efektem nieudanego puczu było również odwołanie konferencji COSPAR, która 30 lipca miała się rozpocząć z Istambule.

Największe wyzwania dla tureckiego sektora kosmicznego pojawią się dopiero w nadchodzących tygodniach. Większość puczystów związanych było z siłami powietrznymi, które odpowiadają również za kluczowe kwestie dotyczące krajowego sektora kosmicznego. Patrząc na skalę wprowadzanych obecnie represji można sądzić, że utworzenie krajowej agencji kosmicznej, której utworzenie zapowiadano właśnie na lato 2016, zostanie odłożone w czasie.

Comments are closed.