Turcja planuje utworzenie agencji kosmicznej

0

W ciągu trzech miesięcy ma powstać Turecka Agencja Kosmiczna, która koordynować będzie wszelkie działania tego kraju związane z sektorem kosmicznym.

Utworzenie dedykowanej agencji kosmicznej zostało zapowiedziane na specjalnym wystąpieniu przez premiera Turcji Ahmeta Davutoglu. Obecnie do parlamentu tureckiego skierowany został pierwszy projekt ustawy, który będzie wkrótce omawiany przez parlamentarzystów. Agencja zostanie umiejscowiona w mieście Kazan w pobliżu Ankary.

Turecka Agencja Kosmiczna ma koordynować wszystkie działania kraju związane z sektorem kosmicznym. Dotychczas najważniejszą instytucją kosmiczną w Turcji był umiejscowiony w Ankarze TÜBİTAK Space Technologies Research Institute.

Wizualizacja satelity Gokturk 2.

Wizualizacja satelity Gokturk 2.

Jednocześnie Turcja planuje uruchomienie własnego stanowiska startowego. Obecnie rozpatrywane są dwa miejsca: okolice Datca na południowo-zachodnim wybrzeżu kraju, lub w niepodanej lokalizacji po tureckiej stronie Cypru. Geopolityczne położenie miejsca startowego prawdopodobnie wymusi wynoszenie rakiet w kierunku zachodnim, wbrew obrotowi Ziemi. W podobny sposób wynoszone są również satelity z Izraela.

Turcja posiada już własne satelity, takie jak komunikacyjne Türksat, czy obserwacyjne Göktürk. Start Göktürka-3 wykorzystującego radar z syntetyczną aperturą (SAR) zaplanowano na 2019 rok

Comments are closed.