Turcja zorganizuje IAC 2026

3

Wygrana Antalyi, konkurentem Poznań.

Na IAC 2023 wybrano organizatora tej prestiżowej konferencji w 2026 roku.

International Astronautical Congress (IAC), czyli Międzynarodowy Kongres Astronautyczny, to największa konferencja branży kosmicznej. Co roku IAC odbywa się w innym mieście, zwykle na innym kontynencie. W 2022 roku IAC odbyło się w Paryżu – był to prawdopodobnie największy z dotychczasowych kongresów astronautycznych w historii.

W 2023 roku, w dniach 2-6 października, IAC odbyło się w Baku w Azerbejdżanie. Na tym wydarzeniu, choć mniejszym od Paryża, przyjechało kilka tysięcy specjalistów z całego świata. Polska była reprezentowana przez wiele podmiotów oraz agencję POLSA.

Kto zorganizuje IAC 2026?

IAC 2023 było ważne także dla Polski z uwagi na wybór organizatora tej konferencji w 2026 roku. Do “finału” w organizacji stanęły dwa miasta: Antalya w Turcji oraz Poznań. Wcześniej z rywalizacji odpadły dwa miasta, w tym jedno afrykańskie.

Szóstego października, ostatniego dnia IAC 2023, na spotkaniu delegatów wybrano organizatora konferencji IAC 2026. Delegacji wybrali w głosowaniu miasto Antalya.

Kandydatura na IAC 2026 – Antalya

Poznań nie będzie organizatorem IAC 2026, choć polska kandydatura została bardzo wysoko oceniona. Polska oferta organizacji IAC obejmowała m.in. organizację zawodów łazików marsjańskich.

Warto tu zauważyć, że Turcja starała się już piąty raz o organizację IAC. Ponadto, organizacja w Europie czy Ameryce Północnej – choć zazwyczaj wiąże się z dużą frekwencją – nie zawsze spotyka się z aprobatą u delegatów. Podobna sytuacja jest w przypadki propozycji organizacji tej konferencji w państwach, w których prawa człowieka nie są respektowane na zasadach państw zachodnich – w 2022 roku dużo pytań padało w tym przypadku na kandydaturę miasta Rijad (stolica Arabii Saudyjskiej).

Co to może oznaczać dla Polski? Z pewnością kandydaturę Poznania warto powtórzyć! W tej chwili nie wiadomo z kim potencjalnie polska kandydatura może stawać do wyboru w przyszłym roku.

Warto tu zauważyć, że Polska raz już zorganizowała IAC – w 1964 roku.

IAC 2024 i IAC 2025

Na organizatora IAC 2024 wybrano Milan – można więc zakładać “powtórkę” IAC 2022, gdyż Europa zwykle to interesujące miejsce do prezentacji dla większości sektora kosmicznego. Z kolei na IAC 2025 wybrano Sydney w Australii – będzie to kolejny kongres na tym kontynencie w ostatnich latach (IAC 2017 odbył się w Adelajdzie).

(IAF)

3 komentarze

  • Jaki fajny komentarz 🙂
   „Nie popieramy Turcji w IAC chociaż popieramy Azerbejdżan wspierany militarnie przez Turcję”

   1. Turcja z Azerbejdżanem „tłucze” Ormian w Górskim Karabachu i nikt z Polski nawet się nie rozważał bojkotu IAC

   2. A sami niewiele wkładamy do kosmosu zgodnie z https://www.euroconsult-ec.com/press-release/new-record-in-government-space-defense-spendings-driven-by-investments-in-space-security-and-early-warning/
   Turcja wydaje ponad 2 razy więcej na kosmos niż Polska nie mówiąc niż o Rosji, a w skumulowanych liczbach nawet więcej. Polska ma PKB 12 razy większy niż Azerbejdżan a wydaje ciut ponad 2 razy więcej niż ta była republika USSR.

   Chłopaki nic się nie stało 🙂

   • Jacek Strzemieczny on

    Gdyby było można oddzielić kwestie cywilne od wojskowych to nie było by żadnego problemu… a tak mamy, że krytykujemy, Rosję za chociaż jeden magazyn, a pozwalamy Izraelowi traktować strefę Gazy jako jeden wielki (…)upragniony cel wojskowy(…).