Projekt POSITION – coraz bliżej Demo Day

2

Zbliża się Demo Day projektu POSITION, w którym najciekawsze projekty nawigacyjne zostaną zaprezentowane przed grupą inwestorów. Będzie to pierwszy w Polsce Demo Day dedykowany dla sektora kosmicznego. 

W Polsce dużym problemem jest brak dostępu do odpowiedniego finansowania. W konsekwencji, wiele bardzo dobrych, rodzimych projektów wykorzystujących GNSS nie znajduje finansowania i jest chowanych do szuflady. Brak dobrego kontaktu ze środowiskami inwestycyjnymi również wpływa na niski wskaźnik wdrożeń rozwiązań na rynku. Projekt POSITION, trwający od początku 2015 roku, ma pomóc zmienić ten stan rzeczy.

Prezentacja Krzysztofa Kanawki o projekcie POSITION / Credits - kosmonauta.net

Prezentacja Krzysztofa Kanawki o projekcie POSITION / Credits – kosmonauta.net

Projekt POSITION jest realizowany przez dwóch partnerów: fundusz kapitałowy Black Pearls VC z Gdańska oraz niemiecką firmę specjalistyczną SpaceTec Partners. Ich wspólnym celem jest wsparcie procesu komercjalizacji przynajmniej dziesięciu polskich projektów wykorzystujących GNSS. Uczestnicy mogą liczyć na wsparcie na poziomie technologicznym, organizacyjnym oraz biznesowym.

Przez cały 2015 rok trwała analiza polskiego rynku GNSS, aktualnych projektów w tej branży, identyfikacja możliwych nisz rozwojowych oraz potencjalnych źródeł finansowania. W ramach tego projektu nawiązano kontakt z ponad setką polskich ciekawych projektów opartych o GNSS. Z tej puli wybrano dwadzieścia projektów do dalszej współpracy. Te podmioty musiały spełnić kilka wymagań, zarówno biznesowych jak i technologicznych.

Pierwsze warsztaty POSITION / Źródło: BDS

Pierwsze warsztaty POSITION / Źródło: BDS

Dwudziestego i dwudziestego pierwszego kwietnia doszło do pierwszych warsztatów z wybranymi podmiotami w ramach projektu POSITION. W ramach warsztatów zaproszone zespoły pracowały nad swoimi koncepcjami biznesowymi. Zidentyfikowano także możliwości wprowadzenia rozwiązań na rynek, z dużym naciskiem na potencjał skalowania biznesu poza Polskę i Europę.

Kolejnym etapem w ramach POSITION będą warsztaty i prezentacje podczas konferencji infoShare 2016, która odbędzie się 18-20 maja w Gdańsku. Jest to największa konferencja sektora ICT w regionie CEE. Na głównej scenie Infoshare odbędzie się półgodzinny panel kosmiczny, w którym udział wezmą branżowi przedstawiciele.

Między majem a wrześniem w ramach projektu POSITION zostaną wybrane zespoły, które będą się charakteryzować największym potencjałem. We wrześniu odbędzie się Demo Day, w trakcie którego różne środowiska inwestycyjne spotkają się z przedstawicielami najbardziej rozwiniętych projektów. W tej chwili swój udział zadeklarowały już polskie, czeskie i niemieckie środowiska inwestycyjne.

Będzie to pierwsze w Polsce Demo Day dla sektora kosmicznego. Jest to wyraźny sygnał, że polskich sektor kosmiczny dojrzewa i zaczyna tworzyć konkretne produkty oraz usługi.

2 komentarze