Komercyjny kosmos – listopad 2019

0

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym z listopada 2019 roku.

Space3ac – Demo Day programu ScaleUp II

W listopadzie 2019 odbyło się “Demo Day” programu akceleratora biznesowego dla startupów – Space3ac ScaleUp II. W zakończeniu tej rundy programu Space3ac uczestniczyło 15 startupów, 10 dużych przedsiębiorstw, ponad 100 gości, w tym przedstawiciele PARP, funduszów VC i samorządów. Cztery zespoły zostały dodatkowo wyróżnione: Resin Hard za Best Hardware , Surveily za Best Software, Comixify za Best Pitch i eFabe za Best MVP.

Film z Demo Day został przerobiony w aplikacji Comixify.ai stworzonej przez startup biorący udział w programie akceleracyjnym / Credits – Space3ac, Comixify

Program Space3ac jest organizowany przez gdańską spółkę Blue Dot Solutions w ramach Scale Up 2 Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

LeoSat – brak inwestora, zawieszenie działalności

Firma LeoSat, planująca umieszczenie konstelacji małych satelitów na orbicie, zawiesiła w listopadzie 2019 roku działalność. Spółka zwolniła 13 listopada wszystkich pracowników firmy, w tym zarząd. Decyzja zawieszenia działalności jest związana z negatywnym rezultatem negocjacji z inwestorami, którzy w sierpniu 2019 postawili wycofać inwestycję.

LeoSat miał zamiar umieścić pomiędzy 78 a 108 satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) dla dostępu do internetu. W 2017 i 2018 firmie udało się uzyskać pierwsze inwestycje oraz deklaracje do większych inwestycji. Niestety, to nie była wystarczająca wartość dla realizacji budowy konstelacji LeoSat.

Nie dla wyrzutni na Hawaiʻi?

Propozycja budowy wyrzutni rakiet nośnych na wyspie Hawai’i (największej wyspy archipelagu Hawajów) prawdopodobnie nie doczeka się realizacji. W listopadzie 2019 roku właściciel terenu dla wyrzutni wycofał się z projektu. Z dostępnych informacji wynika, że szereg czynników związanych z budową wyrzutni rakiet orbitalnych pozostawało nierozwiązanych, w tym kwestie środowiskowe.

Warto tu dodać, że 4 listopada 2015 roku doszło do próby wyniesienia rakiety z Hawajów. Wówczas wystartowała mała rakieta Super Strypi. Niestety, ten lot zakończył się niepowodzeniem zaledwie minutę po starcie. Jak się później okazało – była to jedyna próba startu tej rakiety.

Znikające fundusze w Wostocznym

Od kilku lat informowaliśmy o problemach przy budowie nowego rosyjskiego kosmodromu Wostoczny. Część tych problemów miało związek z nielegalnym przywłaszczaniem funduszy przez różnych pracowników wyższego szczebla. Kilku osobom postawiono zarzuty – niektórzy z pracowników wyższego szczebla próbowali uciec.

W listopadzie 2019 ujawnione zostały wyliczenia, że ponad 170 milionów dolarów “wyparowało” z budowy kosmodromu Wostocznego. Duża część tych funduszy została nielegalnie przywłaszczona przez różne osoby oraz firmy. Aktualnie toczy się 12 postępowań, jednak jest pewne, że osób zamieszanych w przejęcie funduszy z budowy tego nowego rosyjskiego kosmodromu było znacznie więcej.

Loft Orbital – udana runda inwestycyjna

Amerykański startup Loft Orbital poinformował, że udało mu się w listopadzie 2019 z sukcesem zakończyć kolejną rundę inwestycji. Tym razem spółka zebrała 13 mln USD, a łącznie spółka zebrała już 20 mln USD od różnych inwestorów.

Loft Orbital ma zamiar zbudować serię małych satelitów z ładunkami od różnych użytkowników. Oferta Loft Orbital jest skierowana do podmiotów (w tym i tych nie-komercyjnych), które chciałyby mieć dostęp do własnych danych satelitarnych, ale nie są zainteresowane “całym” procesem zakupu i użytkowania satelitów na orbicie. Pierwszy satelita tej firmy, YAM-2, ma znaleźć się na orbicie w połowie 2020 roku.

(LS, SN, PFA, BDS, Tw)

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.