Turcja ogłasza budowę małej rakiety nośnej

0

Trzydziestego sierpnia rząd Turcji ogłosił budowę własnej małej rakiety nośnej. Pierwszy start jest planowany na 2025 rok.

Projekt tureckiej rakiety otrzymał nazwę Micro Satellite Launch System Project. W założeniu ma być to konstrukcja zdolna do wyniesienia satelitów o masie około 100 kg na orbitę o wysokości 400 km.

Pierwszy lot rakiety jest zaplanowany na 2025 rok. W tej chwili wiadomo, że w ostatnich latach wypracowano ponad 20 technologii rakietowych, które mogą mieć znaczenie dla przyszłego projektu małej rakiety nośnej. Prawdopodobnie rakieta będzie używała paliw ciekłych.

Z dostępnych informacji wynika, że Turcja ma zamiar być zdolna zaspokajać swoje podstawowe potrzeby związane z branżą kosmiczną za pomocą krajowych dostawców. Oprócz wspomnianej rakiety mowa także o własnych satelitach, służących zarówno celom cywilnym jak i wojskowym.

Decyzja częściowo może mieć związek z pogorszeniem relacji międzynarodowych, w szczególności pomiędzy Turcją a USA oraz Turcją a Europą. Z drugiej strony jest prawdopodobne, że tureckie środowiska naukowe i przemysłowe mogły proponować budowę rakiety od pewnego czasu i teraz rząd tego państwa przychylił się do tej propozycji.

(WSM)

Comments are closed.