Hayabusa 2: plan powrotu próbek na Ziemię

0

Agencja JAXA zatwierdziła plan powrotu próbek materii z planetoidy Ryugu na Ziemię. Powrót nastąpi 6 grudnia 2020.

Sonda Hayabusa 2 powraca na Ziemię po zbadaniu planetoidy 162173 Ryugu. We wnętrzu tej sondy znajduje się mała kapsuła powrotna z próbkami materii z tej planetoidy. 13 listopada 2019 Hayabusa 2 rozpoczęła podróż powrotną na Ziemię. Na początku grudnia 2019 silniki jonowe sondy zostały przestawione na pełny ciąg.

Szczegóły powierzchni planetoidy Ryugu / Credits – JAXA

Pierwszy etap powrotu sondy Hayabusa 2 pod napędem jonowym trwał do lutego 2020. Następnie, przez kilka miesięcy, sonda poruszała się z wyłączonymi silnikami. Wreszcie, 12 maja 2020 silniki jonowe sondy zostały ponownie uruchomione. Rozpoczął się drugi etap powrotu w pobliże Ziemi pod napędem. Ten etap będzie trwać do września 2020 – precyzyjna data wyłączenia silników jonowych zostanie ustalona później. Następnie, od października 2020 będą trwać przygotowania do przelotu obok Ziemi.

Japońska agencja JAXA współpracuje przy tym powrocie z rządem Australii. To właśnie tam, na poligonie Woomera nastąpi lądowanie kapsuły powrotnej z próbkami materii. Na początku lipca nastąpiło formalne zatwierdzenie planu powrotu przez Australię i wyznaczona została strefa zamknięta. Powrót kapsuły zaplanowano na 6 grudnia 2020.

Plan powrotu jest następujący: nastąpi szereg manewrów, zmieniających trajektorię lotu sondy Hayabusa 2. Po manewrze o oznaczeniu TCM-4 nastąpi uwolnienie kapsuły powrotnej, która wejdzie w atmosferę Ziemi. Sonda Hayabusa 2 wykona następnie manewr TCM-5, który oddali pojazd od naszej planety.

Po tych zadaniach sonda Hayabusa 2 rozpocznie misje rozszerzoną. Agencja JAXA jeszcze nie ustaliła kolejnego celu dla sondy. Wstępnie wyznaczono nawet 350 potencjalnych celów do przelotu sondy. Tak duża ilość potencjalnych celów jest (obecnie) możliwa, gdyż sonda może wykonać przeloty z asystą grawitacyjną obok Ziemi (2020) oraz Wenus (2024).

Misja Hayabusa 2 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Planetoida Ryugu widziana z odległości 22 km / Credits - JAXA
Planetoida Ryugu widziana z odległości 22 km / Credits – JAXA

(JAXA, PFA)

Comments are closed.