Przygotowania do lotu dwóch satelitów Intelsat

0

W Gujanie Francuskiej trwają przygotowania do lotu dwóch satelitów, należących do potentata telekomunikacyjnego, firmy Intelsat. Będzie to pierwszy start rakiety Ariane 5, jednocześnie wynoszący dwa ładunki dla tego operatora.

Satelity to Intelsat 33E oraz Intelsat 36, Mają znaleźć się na orbicie za około trzy tygodnie. Obecnie wyznaczona, oficjalna, dokładna data startu mówi o godzinie 23:55 CEST z oknem startowym wynoszącym 45 minut.

Intelsat 33E jest pierwszym z serii czterech planowanych urządzeń, opartych o platformę telekomunikacyjną Boeing BSS-702MP, wyposażoną w transpondery pracujące w paśmie C, obejmujące swoim zasięgiem region Afryki subsaharyjskiej, Europę Zachodnią i Centralną, Pakistan, część Chin, Malezję, Indonezję oraz południowo-zachodnią część Australii. Dodatkowym pakietem telekomunikacyjnym jest zestaw transponderów pracujących na wyższej częstotliwości pasma Ku, mniej odpornych na zakłócenia atmosferyczne, przeznaczonych do transmitowania sygnałów na obszarze całej Europy i Azji. Intelsat 33E zostanie zainstalowany jako górny ładunek rakiety Ariane 5, co oznacza, że zostanie uwolniony jako pierwszy. Jest również cięższy od swojego partnera – wraz z paliwem waży około 6575 kilogramów. Planowo ma zająć slot 60E, zastępując wycofywanego satelitę Intelsat 904.

Drugim satelitą mającym znaleźć się na orbicie jest Intelsat 36, zbudowany w oparciu o platformę SSL-1300, który ma zająć slot 68.5E, gdzie będzie operować wspólnie z wysłanym w 2012 roku Intelsatem 20 o podobnej konstrukcji. Urządzenie waży około 3250 kilogramów i zostało wyposażone w zestaw transponderów pasma C oraz Ku, które mają zostać skierowane do obsługi rejonu Afryki i południowych części Azji. Intelsat 36 zostanie uwolniony jako drugi ładunek, po uprzednim odrzuceniu specjalnego łącznika. Przewidywany czas życia satelity wynosi nie mniej niż 15 lat.

Oba satelity powstały w Kalifornii i zostały stamtąd wysłane do Gujany Francuskiej w specjalnych kontenerach za pomocą transportu lotniczego.

(Intelsat)

Comments are closed.