Czwarty lot X-37B

0

Z kosmodromu Cape Canaveral wystartowała rakieta Atlas 5 z bezzałogowym wahadłowcem wojskowym X-37B. Samolot kosmiczny trafił na orbitę o parametrach 345 na 363 kilometrów oraz inklinacji 39 stopni.

Jest to czwarta misja (OTV-4) operowanego przez US Air Force bezzałogowego wahadłowca. Przy czym, nie wiadomo, który z dwóch zbudowanych przez Boeinga egzemplarzy został wyniesiony na orbitę. Można się spodziewać, że misja będzie trwała co najmniej kilka miesięcy. Trzy poprzednie misje X-37B trwały kolejno 224, 469 oraz 674 dni.

X-37B jest wojskowym pojazdem eksperymentalnym, który prawdopodobnie wykonuje szereg testów i eksperymentów. Nie jest to pojazd o militarnym znaczeniu – bardziej służy rozwoju technologii. Wymiary wahadłowca to 8,9×4,5×2,9 metra. Masa startowa tego mini-promu wynosi około 5000 kg. Zasilanie jest zapewniane z panelu słonecznego, rozkładanego krótko po umieszczeniu na orbicie.

Start misji OTV-4 nastąpił 20 maja 2015 roku o godzinie 17:05 CEST przy wykorzystaniu rakiety Altas V w konfiguracji 501. Do startu doszło z wyrzutni numer 41 z przylądka Canaveral na Florydzie.

Dwa eksperymenty prowadzone z pokładu X-37B zostały ujawnione. Jeden to test wydajności silnika jonowego, wykorzystywanego na pokładzie wojskowych satelitów komunikacyjnych. Drugim jest eksperyment NASA badający wpływ otwartej przestrzeni kosmicznej na niemal sto różnych próbek materiałów, takich jak kompozytów czy polimerów.

Wraz z wahadłowcem wystrzelono 10 nanosatelitów o standardzie Cubesat. Wśród nich znajdował się LightSail, zbudowany przez amerykańskie Towarzystwo Planetarne (Planetary Society) tester żagla słonecznego.

Comments are closed.