Dwa nowe satelity Galileo na orbicie

0

W piątek wieczorem na orbitę trafiły dwa kolejne satelity systemu Galileo.

Sojuz ST-B (VS11) z satelitami Galileo, 27 marca 2015 / Credit: Arianespace

Sojuz ST-B (VS11) z satelitami Galileo, 27 marca 2015 / Credit: Arianespace

Europejska konstelacja nawigacji satelitarnej Galileo wzbogaciła się o kolejne dwa statki operacyjne. Siódmy i ósmy satelita (3. i 4. operacyjny) zostały wystrzelone rakietą Sojuz w piątek 27 marca o godzinie 21:46 GMT. Rakieta wystartowała z Gujańskiego Centrum Kosmicznego.

Galileo – jeden z dwóch flagowych projektów satelitarnych Unii Europejskiej – składa się z teraz z 8 satelitów: 4 operacyjnych i 4 fazy walidacji.

Start Sojuza przebiegł bez zakłóceń. Stopień ucieczkowy Fregat umieścił satelity na prawidłowej orbicie docelowej około 3 godziny i 48 minut po starcie.

Satelita Galileo na orbicie - wizualizacja / Credit: ESA-P. Carril

Satelita Galileo na orbicie – wizualizacja / Credit: ESA-P. Carril

Po sprawdzeniu stanu satelitów przez ESA i CNES, zostaną one przekazane pod zwierzchnictwo Galileo Control Centre w niemieckim Oberpfaffenhofen. Funkcjonowanie ładunku nawigacyjnego zostanie sprawdzone przez ośrodek testów orbitalnych Galileo w Redu (Belgia).

Satelity zaczną normalną pracę w połowie tego roku. W 2016 roku system ma zostać przekazany pod użytkownie Europejskiej Agencji Nawigacji Satelitarnej GSA, z siedzibą w Pradze.

Jeszcze w tym roku na orbitę powinny trafić kolejne 4 satelity. Przechodzą one teraz ostatnie testy i integrację.

(ESA)

Comments are closed.