Start PSLV-XL z IRNSS-R1D (28.03.2015)

0

Indyjska rakieta PSLV-XL wyniosła 28 marca na orbitę satelitę nawigacyjnego IRNSS-R1D.

Indie od 2006 roku budują własny niezależny system regionalnej nawigacji satelitarnej. System otrzymał nazwę Indian Regional Navigation Satellite System (IRNSS). Pierwszy z satelitów IRNSS został umieszczony na orbicie w 2013 roku.

Do końca 2014 roku na orbicie znalazły się trzy satelity: IRNSS-R1A, IRNSS-R1B i IRNSS-R1C. Czwarty satelita, o oznaczeniu IRNSS-R1D, został wyniesiony na orbitę 28 marca o godzinie 12:49 CET. Do startu doszło z kosmodromu Shriharikota. Satelita został wyniesiony za pomocą rakiety PSLV-XL na orbitę geosychroniczną o pewnym nachyleniu względem równika Ziemi. Poprzednie trzy satelity zostały umieszczone na orbicie geostacjonarnej, a kolejne trzy zostaną umieszczone na podobnych orbitach co IRNSS-R1D.

Start PSLV-XL z IRNSS-R1D / Credits –CVR NEWS

Satelita IRNSS-R1D ma masę 1425 kg. Moc zainstalowanych paneli słonecznych wynosi 1,6 kW. Satelita posiada transpondery na pasmach nawigacyjnych L5 i S oraz odbiornik na paśmie C.

W tym roku zostaną wyniesione jeszcze dwa satelity IRNSS. Całość konstelacji zostanie ukończona w maju przyszłego roku, wraz z wyniesieniem siódmego IRNSS. Wówczas Indie będą posiadać własny regionalny system nawigacji satelitarnej, o rozdzielczości około 10 metrów na lądzie i do 20 metrów na morzu. Zasięg systemu IRNSS jest ograniczony do przestrzeni o wielkości około 1500 km od granic Indii.

IRNSS ma służyć indyjskim celom cywilnym oraz wojskowym. Cechą IRNSS jest niezależność od innych systemów nawigacji satelitarnej, co ma przede wszystkim militarne znaczenie. W 1999 roku, podczas granicznego konfliktu z sąsiadującym Pakistanem, Indie nie mogły skorzystać z amerykańskiego systemu GPS. Tamten konflikt spowodował, że Indie rozpoczęły program własnego systemu nawigacji satelitarnej.

W ciągu 16 godzin doszło do trzech startów rakiet: Sojuza-FG z kapsułą Sojuz TMA-16M, Sojuza-STB z dwoma satelitami Galileo oraz PSLV-XL z IRNSS-R1D. Wcześniej, w nocy z 25 na 26 marca, na przestrzeni zaledwie 7 godzin doszło do trzech innych startów rakiet.

Następny start rakiety orbitalnej planowany jest na 30 marca. Wówczas chińska rakieta CZ-3C wyniesie chińskiego satelitę nawigacyjnego z konstelacji Beidou.

(PFA, NSF)

Comments are closed.