27 marca 2015 roku rozpoczęła się roczna misja orbitalna Scotta Kelly’ego i Michaiła Kornijenki.
Do startu doszło 27 marca 2015 roku o godzinie 20:42 CET. Rakieta Sojuz-FG wyniosła na orbitę kapsułę załogową Sojuz TMA-16M. Do startu doszło z wyrzutni 1/5 kosmodromu Bajkonur. Celem startu była Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).
Wewnątrz Sojuza TMA-16M znalazło się dwóch Rosjan: Michaił Kornijenko i Giennadij Padałka oraz Amerykanin Scott Kelly. Dla Kelly’ego i Kornijenki jest to początek rocznej misji na orbicie. Natomiast Padałka spędzi na orbicie sześć miesięcy.
Start Sojuza TMA-16M / Credits – NASA TV
Do ISS Sojuz TMA-16M zacumował o godzinie 02:36 CET. Załoga Sojuza TMA-16M weszła do składu Ekspedycji 43. na ISS.
Jest to pierwsza roczna wyprawa na ISS – wszystkie poprzednie loty kosmonautów i astronautów na Stację miały maksymalną długość około sześciu miesięcy. Jest to także pierwszy roczny lot od czasów misji Rosjanina Siergieja Awdiejewa (Sojuz TM-28/Sojuz TM-29 do stacji Mir, 13.08.1998 – 28.08.1999).
Od lat 90. XX wieku, czyli od czasów ostatniej rocznej misji orbitalnej, doszło do rozwoju medycyny kosmicznej, w tym trybów ćwiczeń, diety, suplementów oraz monitorowania stanu zdrowia astronautów. Porównanie sprawności astronautów z nadchodzącej misji z tymi sprzed kilkunastu lat z pewnością pozwoli wyznaczyć dalsze kierunki rozwoju medycyny kosmicznej.
Roczny lot na ISS będzie przygotowaniem do przyszłych dłuższych lotów w kierunku planetoid, a nawet Marsa. W tej chwili przewiduje się, że w przyszłej dekadzie może dojść do pierwszych długoterminowych lotów załogowych poza bezpośrednie otoczenie Ziemi. Z racji mechaniki orbitalnej będą to bardzo długie misje, które mogą trwać nawet 2,5 roku. Lot Kelly’ego i Kornijenki będzie pierwszym z serii podobnych lotów na ISS, które nastąpią do końca tej dekady.
(NASA)
Jeden komentarz
Rozpoczęta wczoraj misja Sojuz TMA-16M. O ile skończy się zgodnie planem wprowadzi kilka rekordów.
1.Gienadij Padałka ustanowi nowy rekord łącznego pobyty na orbicie człowieka jeśli wróci zgodnie z planem w dniu powrotu będzie miał 877 dni na orbicie a obecny rekordzista Siergiej Krikalow ma 803 dni.
Scott ma szansę na kilka rekordów:
2. Jednorazowy lot Amerykanina (342 dni ) obecny rekord Micheal Lopez-Algiera (219 dni)
Łączny czas Amerykanina (522 dni) obecny rekord Edward Fincke 381 dni.
Będzie to pierwszy lot powyżej 219 dni w tym stuleciu i tysiącleciu.
Ostatni tak długi lot miał miejsce od 13 VIII 1998 do 28 VIII 1999 Jeszcze na Mirze.
I na koniec mała ciekawostka w tym poprzednim locie ( 1998/1999) dowódcą w drodze na orbitę był Gienadij Padałka który jest też dowódcą w aktualnym locie.