Relacja ze startu misji CRS-5

7

Zapraszamy do relacji “na żywo” ze startu misji CRS-5. Czy uda się doprowadzić do lądowania pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 po starcie?

7 komentarzy

 1. Na YouTube na kanale Spacex była transmisja video na żywo, niestety szybko się skończyła 🙁

 2. Pytanie czy nie jest to powtórka z misji STS, gdzie prom po powrocie wymagał przeglądu tysięcy części i cała zabawa na starych gratach była zbyt ryzykowna i nieopłacalna. Podobnie jak Musk, który mówi, szanse są pół na pół, zaryzykuje stwierdzenie, że nawet jeśli się to uda, to daje szansę pół na pół, że zmieni to rynek kosmiczny.

 3. Posadzenie pierwszego członu będzie epokowym wydarzeniem. Mam nadzieję, że uda się SpaceX’owi tego dokonać na Trzech Króli.

  • Aegis Maelstrom on

   Nie przesadzasz? 🙂 Rozumiem jarać się SpaceX, ale “epokowe wydarzenie” to IMO przesada. Ten termin rezerwowałbym raczej dla lotu Sputnika, Gagarina czy pierwszego lądowania na księżycu.

   A co do terminu: kolejny scrub. Jak zauważono na Parabolic Arc, jeśli SpaceX poważnie myśli o zwiększeniu częstotliwości lotów i wprowadzeniu ciężkiej, bardziej skomplikowanej wersji Sokoła, niech lepiej popracuje nad jakością. Inaczej taki Falcon Heavy będzie przekładany miesiącami, a logistyka i scheduling im dołożą.

   • Nie porównuję powracającego członu Falcona do Sputnika czy lądowania Amerykanów na Księżycu – oczywiście to zupełnie inny kaliber wydarzenia. Niemniej jednak nikomu się dotąd nie udało się odzyskać do ponownego użycia stopnia rakiety, a jest szansa na duży krok w kierunku osiągnięcia dostępności podróży kosmicznych dla każdego.

    Jak dotąd trudno Spacex’owi zarzucać marną jakość przy 100% udanych startów na 12 prób. To ogromny sukces – tak trzymać!