Tania ropa może zaszkodzić kosmodromowi Kodiak na Alasce

0

Tania ropa zmusza władze stanu Alaska do szukania oszczędności. Ofiarą może paść Kodiak Launch Complex.

Nowy gubernator Alaski nakazał wstrzymanie wydatków na stanowy kosmodrom na wyspie Kodiak – Kodiak Launch Complex (KLC). Nie wstrzymuje to trwających prac remontowo-naprawczych, ale może wpłynąć na dalsze funkcjonowanie ośrodka.

Nowy gubernator Alaski, republikanin Bill Walker, objął stanowisko z dniem 1 grudnia. Jego kadencja rozpoczęła się w sytuacji bardzo trudnej dla budżetu stanu. Jest on bowiem bardzo uzależniony od cen wydobywanej tam ropy naftowej. A te spadły z ponad 100 USD za baryłkę w sierpniu 2014 do 56 USD pod koniec 2014 roku.

Z tego powodu 26 grudnia Walker wydał nakaz możliwie najszerszego wstrzymania wydatków w ramach 6 projektów finansowanych przez stan Alaska. Wśród nich znalazł się też kosmodrom Kodiak Launch Complex. „Nasz deficyt budżetowy pogłębia się wraz ze spadkiem cen ropy”, uzasadniał Walker. Władze stanu chcą wykorzystać zawieszenie wydatków do przyjrzenia się projektom i do analizy sytuacji, w której znalazł się stan.

Okręg Wyspa Kodiak, złożony przede wszystkim z największej wyspy archipelagu Kodiak, na mapie stanu Alaska

Okręg Wyspa Kodiak, złożony przede wszystkim z największej wyspy archipelagu Kodiak, na mapie stanu Alaska / Licencja: domena publiczna

Jak przekazał potem prezes Alaska Aerospace Corp., Craig Campbell, zarządzający kosmodromem, nakaz nie wstrzymuje prac naprawczych po eksplozji, która miała miejsce w sierpniu 2014 w czasie testów broni hipersonicznej Armii USA (sił lądowych). Prace te są bowiem finansowane ze stanowej polisy ubezpieczeniowej, a więc nie stanowią obciążenia dla budżetu Alaski. Firma nie może jednak ogłaszać nowych przetargów i zamówień.

Cambell nie wie jeszcze jak decyzja gubernatora wpłynie na działalność ośrodka KLC. Jest to dopiero przedmiotem oceny. Jeśli taki stan potrwa dłużej, może on zaszkodzić współpracy z Lockheed Martin, który niedawno ogłosił, że chce stamtąd wystrzeliwać średnie rakiety nośne Athena 2S. Z uwagi na tę decyzję, stanowisko startowe KLC miało przejść prace przygotowawcze o wartości 3-5 mln. USD, zarezerwowane na ten cel jeszcze w 2012 roku.

W połowie grudnia kosmodrom otrzymał też połowę z 6 mln. USD przeznaczonych przez administrację federalną w nowym budżecie na “potencjał i usługi wynoszenia” stanowych kosmodromów używanych przez agencje federalne.

(SN)

Comments are closed.