Atheny polecą z Kodiak – drugi raz…

0

Zarząd portu kosmicznego Kodiak wybrał firmę Lockheed Martin jako użytkownika alaskańskiego kosmodromu.

Alaska Aerospace Corp., operator komercyjnego kosmodromu Kodiak Launch Complex, położonego na Alasce, wybrał ofertę firmy Lockheed Martin, jako użytkownika tej placówki.

Okręg Wyspa Kodiak, złożony przede wszystkim z największej wyspy archipelagu Kodiak, na mapie stanu Alaska

Okręg Wyspa Kodiak, złożony przede wszystkim z największej wyspy archipelagu Kodiak, na mapie stanu Alaska / Licencja: domena publiczna

Z pośród 4 złożonych ofert, stanowy operator komercyjnego kosmodromu wybrał firmę Lockheed Martin ze stałopędnymi rakietami Athena 2S (IIS). Kosmodrom ma służyć wynoszeniu na orbitę ładunków średniej wielkości.

Stan Alaska przyznał dofinansowanie 25 milionów USD dla użytkownika placówki. Z kwoty tej około 3-5 mln. USD zostanie spożytkowane na przystosowanie kosmodromu i stanowiska startowego do wybranej rakiety.

Atheny mają korzystać ze stanowiska nr 1. Dwudziestego piątego sierpniu tego roku zostało ono uszkodzone przez nieudany start rakiety Polaris STARS IV podczas testu broni hipersonicznej Advanced Hypersonic Weapon wojsk lądowych USA. Rakieta została zniszczona 4 sekundy po starcie przez oficera bezpieczeństwa, gdyż lot przebiegał nieprawidłowo. Uszkodzeń doznała wieża startowa, budynek przygotowania ładunków i budynek integracji ładunków. Naprawy już trwają i są finansowane z wypłaconego ubezpieczenia.

Lockheed Martin chce wynosić z Kodiak ładunki o masie do 3 ton na orbity heliosynchroniczne. Taki udźwig ma największy wariant rakiety Athena 2S z sześcioma rakietami dodatkowymi. Pierwszy start mógłby się odbyć na przełomie lat 2016/2017.

Jest to już trzecie podejście firmy do tego segmentu rynku i rakiet Athena. Atheny, w wariantach I i II, startowały na przełomie XX i XXI wieku. Atheny II startowały jedynie 3 razy, w latach 1998 i 1999. Dwa lata później odbył się jedyny start Atheny (Athena 1) z Alaski. O tym, że Lockheed Martin chce wysyłać Atheny słyszeliśmy już w 2010 roku, a o ich startach z Alaski – w 2012 roku. Pierwszy start miał odbyć się w końcu 2013 roku.

Comments are closed.