GAO odrzucił protest Sierra Nevada Space Corporation

0

GAO odrzucił protest złożony przez firmę Sierra Nevada Corporation na decyzję NASA.

Government Accountability Office (GAO), czyli amerykański odpowiednik Najwyższej Izby Kontroli, odrzucił protest złożony przez firmę Sierra Nevada Corporation. Firma oprotestowała decyzję NASA, która przydzieliła kontrakt do dalszej certyfikacji statków kosmicznych konkurencyjnym firmom SpaceX oraz Boeing.

Sierra Nevada Corporation była jednym z trzech uczestników przetargu CCtCAP (Commercial Crew Transportation Capability), w którym firmy ubiegały się o finansowanie umożliwiające certyfikacje pojazdów kosmicznych do załogowych lotów orbitalnych. Od zakończenia programu wahadłowców w 2011 roku Stany Zjednoczone nie są w stanie same wynosić własnych astronautów na orbitę i są tym samym zmuszone do korzystania z usług Rosjan.

W Stanach rozwijane są teraz dwa programy pojazdów załogowych. NASA pracuje przy statku kosmicznym Orion, który będzie uczestniczył w misjach do tak zwanej głębokiej przestrzeni kosmicznej (deep space), czyli poza niską orbitę okołoziemską. W przyszłej dekadzie Orion ma być wykorzystany do załogowych lotów w kierunku Księżyca, punktów libracyjnych, asteroid, a docelowo także Marsa. Pierwszy, testowy lot Oriona odbył się pod koniec 2014 roku. Drugim programem załogowym jest program komercyjnych lotów orbitalnych, który ma zająć się transportem astronautów na niską orbitę okołoziemską na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Chris Ferguson i Tony Castilleja w makiecie-symulatorze CST-100 w Houston, 25 lutego 2014 roku.

Chris Ferguson i Tony Castilleja w makiecie-symulatorze CST-100 w Houston, 25 lutego 2014 roku.

W tej chwili do ISS ładunki dostarczają już komercyjni operatorzy (SpaceX oraz Orbital Sciences Corporation). Zaawansowane prace nad własnymi pojazdami załogowymi prowadzi również SpaceX (kapsuła Dragon 2), Boeing (kapsuła CST-100) oraz Sierra Nevada Corporation z miniwahadłowcem Dream Chaser. To te trzy firmy uczestniczyły w przetargu CCtCAP (Commercial Crew Transportation Capability), który miał przydzielić środki na certyfikacje pojazdów kosmicznych do lotów załogowych, a także na testowe loty na orbitę. 16 września 2014 NASA ogłosiła, iż wybrała ofertę SpaceX wartą 1.75 miliarda USD oraz Boeinga wartą 3.01 miliarda USD.

Oferta SNC wynosiła 2,55 miliarda USD. Firma zgłosiła oficjalny protest do GAO, twierdząc, iż w decyzji NASA pojawiły się nieprawidłowości. GAO odrzucił te oskarżenia.

Dragon V2 / Credits - SpaceX Channel

Kapsuła Dragon V2 na oficjalnej prezentacji – 30.05.2014 / Credits – SpaceX Channel

Rzeczywiście, ogłoszenie wyników CCtCAP opóźniło się kilka tygodni, zaś firmy SpaceX oraz SNC były od początku typowane na liderów. Część komentatorów twierdziła, że decyzja ma podtekst polityczny. Wielkie firmy przemysłowe, takie jak Boeing, zatrudniają dziesiątki tysięcy osób oraz mają duże wpływy w Kongresie USA. Z drugiej strony w ostatnich latach pojawiły się nowe firmy (określane zbiorczo pod nazwą New Space), które pokazały, iż ambitne projekty kosmiczne można realizować znacznie mniejszym kosztem.

GAO stwierdził iż, Boeing rzeczywiście przedstawił droższą ofertę, ale firma posiada zdecydowanie większe doświadczenie oraz będzie w stanie zakończyć pracę certyfikacji bez opóźnień do końca 2017 roku. Jednocześnie oferta Boeinga była z wszystkich trzech ofert najlepsza w założeniach technicznych oraz organizacyjnych.

Decyzja GAO oznacza, iż w tej chwili NASA będzie mogła ogłosić szczegóły przydzielonych kontraktów. Od września Sierra Nevada zwolniła kilkaset osób pracujących przy Dream Chaserze. Firma jednak nie poddaje się i próbuje dalej swoich sił w nowym przetargu na bezzałogowe dostarczanie ładunków do ISS.

Comments are closed.