Pierwszy Copernicus i najnowszy TDRSS już w służbie

0

Producenci pierwszego satelity programu Copernicus i najnowszego satelity serii TDRSS przekazali statki ich właścicielom, odpowiednio, Komisji Europejskiej i NASA.

Sentinel-1A

Wizualizacja działania satelity Sentinel-1A / Credits - ESA

Wizualizacja działania satelity Sentinel-1A / Credits – ESA

Pod koniec września do służby wszedł Sentinel-1A, pierwszy satelita europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus. Od 6 października dane radarowe zbierane przez satelitę są dostępne dla wszystkich zainteresowanych użytkowników. Satelita został przekazany spod opieki głównego wykonawcy pod kontrolę ESA, zarządzającej satelitami Copernicus w imieniu Komisji Europejskiej, formalnego właściciela satelitów. Satelita będzie nadzorowany i sterowany z centrum operacji kosmicznych ESOC, mieszącego się w Darmsztadzie.

Wystrzelony 3 kwietnia satelita zakończył fazę odbioru 23 września. Uroczyste przekazanie satelity nastąpiło 25 września, w obecności menadżera projektu Ramóna Torresa, menadżera misji Pierre’a Potina, i dyrektora ESA ds. programów obserwacji Ziemi Volkera Liebiga.

Już w czasie fazy odbioru satelita mógł wykazać swoją przydatność. Już kilka dni po starcie Sentinel-1A wykonał zobrazowanie radarowe powodzi w Namibii i na Bałkanach. Pod koniec sierpnia obserwował silne trzęsienie ziemi w Kalifornii.

Obsługa musiała zmierzyć się też ze śmieciami kosmicznymi – w trakcie fazy odbioru konieczne było wykonanie 7 manewrów unikowych.

W 2016 roku dołączyć ma do niego bliźniaczy Sentinel-1B.

TDRS-L

Satelita TDRS-L w trakcie prac naziemnych / Credits: Boeing

Satelita TDRS-L w trakcie prac naziemnych / Credits: Boeing

W podobnym czasie, bo 29 września, Boeing Space and Intelligence Systems przekazał kontrolę nad satelitą TDRS-L do NASA. Jest to 12. satelita systemu TDRSS (a drugi statek3. generacji), mającego za zadanie przekazywać dane z satelitów na niskich orbitach okołoziemskich na Ziemię. TDRSS pośredniczy również w łączności z ISS.

TDRS-L został wystrzelony 23 stycznia 2014 rakietą Atlas V. NASA zamówiła w 2007 roku u Boeinga 2 satelity tego typu, K i L, z opcją na dwa kolejne, M i N. Wartość kontraktu wraz z opcjami wynosiła wtedy ok. 1,2 mld. USD. W 2011 roku NASA zdecydowała się wykorzystać opcję na satelitę M, wartą 289 mln. USD. TDRS-M został już skompletowany i przechodzi obecnie testy termiczne i próżniowe. Ma zostać wyniesiony w 2016 roku.

(ESA, NASA, SN)

Comments are closed.