Udany start Himawari 8 (07.10.2014)

0

We wtorek 7 października nastąpił start japońskiej rakiety H-IIA, na pokładzie której znalazł się satelita meteorologiczny Himawari 8.


Himawari 8 to ósmy w tej serii japoński satelita meteorologiczny, który obserwuje region zachodniego brzegu Pacyfiku z orbity geostacjonarnej. Himawari 8 jest pierwszym satelitą trzeciej generacji Himawari.

Do startu rakiety H-IIA z Himawari 8 doszło 7 października o godzinie 07:16 CEST. Start nastąpił z wyrzutni 1 znajdującej się w Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima. Lot H-IIA przebiegł planowo i satelita znalazł się na orbicie geostacjonarnej w punkcie 140 stopni szerokości wschodniej. Operatorem Hiwawari 8 będzie japońskie satelitarne centrum meteorologiczne.


Start H-IIA z Himawari 8 / Credits – JAXA

Himawari 8 zastąpi satelitę Himawari 7, umieszczonego na orbicie w 2006 roku. Masa całkowita Himawari 8 wynosi 3500 kg. Ten satelita ma dwa główne instrumenty pomiarowe: Advanced Himawari Imager (AHI) oraz Space Environment Data Acquisition Monitor (SEDA). AHI będzie w stanie dokonywać obserwacji Ziemi z rozdzielczością około 500 metrów, co jest typową wartością dla pomiarów meteorologicznych.

Start H-IIA z Himawari 8 był trzecim japońskim lotem rakiety w tym roku. Następny start z Japonii to misja bezzałogowa Hayabusa 2 (+ trzy mniejsze ładunki), zaplanowana na 30 listopada.

(PFA)

Comments are closed.