Relacja ze spaceru kosmicznego EVA-27

0

Wczoraj odbył się pierwszy spacer kosmiczny w ramach Ekspedycji 41 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Amerykańsko-niemiecki zespół astronautów pracował przez nieco ponad 6 godzin w przestrzeni kosmicznej wokół stacji.

Pierwszy z trzech zaplanowanych dla tej Ekspedycji spacerów kosmicznych zakończył się o godzinie 20:43 CEST. W pracach brał udział Amerykanin Reid Wiseman (NASA) oraz Niemiec Alexander Gerst (ESA). Astronautom pomagał z wnętrza stacji Baryy Wilmore (NASA), który był operatorem wykorzystywanego w czasie spaceru manipulatora CanadArm2.

Pierwszym zadaniem astronautów było przemieszczenie uszkodzonej pompy chłodzenia na platformę ESP-2 (External Stowage Platform 2), która tymczasowo od kilku miesięcy umieszczona była na kratownicy stacji (po zeszłorocznym spacerze). Po ukończeniu swojej części obowiązków tego zadania Alexander Gerst zajął się prostą wymianą światła na urządzeniu ETVCG (External Television Camera Group) na zewnątrz modułu Destiny.

Kolejnym zadaniem była instalacja jednostki MTRA (Mobile Trasporter Relay Assembly) na kratownicy S0. MTRA zapewnia możliwość dostarczania energii do mobilnego systemu MSS (Mobile Servicing System) w momencie, gdy wózek Mobile Transporter porusza się po szynach. System MSS, w skład którego wchodzi wózek wraz z przyczepianym tymczasowo ramieniem CanadArm2, zapewnia możliwość łatwego przemieszczania ładunków, eksperymentów i elementów składowych stacji w obrębie jej amerykańskiej części.

Kolejny spacer kosmiczny zaplanowany jest na 15 października. W przestrzeń kosmiczną wyjdą wtedy astronauci Wilmore i Wiseman, a ich zadaniem będzie wymiana uszkodzonego regulatora napięcia (Sequential Shunt Unit), który przestał funkcjonować w maju. Awaria ta wyłącza z użytku jeden z ośmiu kanałów przesyłu energii elektrycznej w sieci stacji. Astronauci przemieszczą także sprzęt wideo w przygotowaniu na dużą rekonfigurację modułów stacji w przyszłym roku, co nastąpi z uwagi na przybycie nowego modułu-adaptera umożliwiającego przyłączenie nowych, prywatnych statków załogowych do stacji.

Z kolei 22 października nastąpi pierwszy rosyjski spacer kosmiczny tej Ekspedycji. Kosmonauci zajmą się odłączeniem oraz późniejszym kontrolowanym odrzuceniem modułu eksperymentu naukowego oraz zespołu anten.

(NASA)

Comments are closed.