Sonda Hayabusa 2 zmontowana

0

Zakończyła się budowa japońskiej sondy Hayabusa 2. Do startu tej sondy dojdzie pod koniec tego roku.

W maju 2003 roku nastąpił start japońskiej misji bezzałogowej Hayabusa. Celem wyprawy była mała planetoida 25143 Itokawa, do której sonda dotarła we wrześniu 2005 roku. Następnie, jeszcze przed końcem 2005 roku Hayabusa dokonała dwóch (nie w pełni kontrolowanych) „lądowań” na Itokawie, skąd udało się (dość szczęśliwie) zebrać niewielka ilość próbek materiału z powierzchni planetoidy. W okolice Ziemi Hayabusa wróciła w połowie 2010 roku a mała kapsuła z próbkami materii z planetoidy wylądowała w Australii.

W tym roku w przestrzeń kosmiczną wyruszy druga misja Hayabusa. Budowa tej sondy została zatwierdzona przez japoński rząd w sierpniu 2010 roku a na datę startu zaplanowano koniec 2014 roku. Prace nad sondą wykonały w większości japońskie firmy i jednostki naukowe, ale są także komponenty niemieckie i francuskie.

Celem misji Hayabusa 2 jest planetoida 1999 JU3. Średnica tej planetoidy to nieco mniej od jednego kilometra.

`Sonda Hayabusa 2 - silniki jonowe / Credits - Koumei Shibata

Sonda Hayabusa 2 – silniki jonowe / Credits – Koumei Shibata

Pod koniec sierpnia japońska agencja kosmiczna JAXA zaprezentowała zbudowaną sondę Hayabusa 2. Prezentacji dokonano w ośrodku Samagihara, w którym następuje montaż japońskich satelitów. Z tego miejsca sonda zostanie przetransportowana do kosmodromu Tanegashima Space Center, gdzie nastąpią ostatnie testy, integracja z rakietą oraz start.

Hayabusa 2 jest dość podobna do pierwszej sondy Hayabusa. Jest jednak kilka ważnych różnic, z których najważniejszym jest zastosowanie dwóch anten komunikacyjnych (pasma X i Ka). Ponadto, sonda została wyposażona w silniejsze silniczki jonowe, impaktor z materiałem wybuchowym oraz mini-łaziki. Poniższe nagranie prezentuje planowane operacje Hayabusa 2 w pobliżu 1999 JU3.


Operacje Hayabusa 2 w okolicy 1999 JU3 / Credits – JAXA

Hayabusa 2 powinna dotrzeć do celu swej podróży w czerwcu 2018 roku. W pobliżu 1999 JU3 sonda pozostanie do grudnia 2019 roku, po czym rozpocznie się roczna podróż powrotna. Pod koniec 2020 roku kapsuła powrotna tej sondy (z próbkami materii 1999 JU3) powinna wrócić na Ziemię i wylądować w Australii. Całkowita masa próbek jest szacowana na mniej niż 10 gram.

Warto tu dodać, że w 2016 roku nastąpi start amerykańskiej misji OSIRIS-REx, której celem jest planetoida 1999 RQ36. Sonda dotrze do tej planetoidy pod koniec 2018 roku a powrót z próbkami na Ziemię jest planowany na 2023 rok. Ta sonda ma zebrać od 60 aż do 2000 gram próbek.

(JAXA, PS)

Comments are closed.