Dwa rozbłyski klasy M z grupy 2173 (02.10.2014)

0

Drugiego października grupa 2173 wyemitowała dwa rozbłyski klasy M. Jeden z nich był klasy M7.3, co jest najsilniejszym rozbłyskiem od 10 września.


Pod koniec września i na początku października obserwowaliśmy na Słońcu obszar aktywny o numerze 2173. Ta grupa plam wyemitowała dwa rozbłyski klasy M 28 września. Kolejne dwa rozbłyski nastąpiły 2 października. Tego dnia grupa 2173 wyemitowała rozbłyski M1.5 oraz M7.3.

Do maksimum rozbłysku M1.5 doszło o godzinie 19:44 CEST. Nieco ponad godzinę później, o 21:01 CEST nastąpiło maksimum jeszcze silniejszego rozbłysku klasy M7.3. Pomiędzy rozbłyskami aktywność słoneczna jedynie nieznacznie spadła, co wskazuje na wystąpienie koronalnego wyrzutu masy (CME). Obrazy z sondy Solar Dynamics Observatory (SDO) potwierdziły to przypuszczenie, co można zobaczyć na poniższym nagraniu.


Rozbłyski klasy M z 2 października / Credits – NASA, SDO

Rozbłysk klasy M7.3 był najsilniejszym od 10 września, od czasów ostatniego rozbłysku klasy X. Ten rozbłysk pokazuje, że aktywność słoneczna jest wciąż na stosunkowo wysokim poziomie i są możliwe kolejne silniejsze rozbłyski.

Niestety, rozbłyski z 2 października były „pożegnaniem” z grupą 2173, która kilkanaście godzin później zniknęła za zachodnim brzegiem tarczy słonecznej. Przez przynajmniej kilka najbliższych dni aktywność słoneczna spadnie, gdyż po widocznej stronie Słońca obserwujemy jedynie stosunkowo małe grupy plam.

Aktywność słoneczna jest komentowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków  w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

Comments are closed.