Rozbłysk klasy X1.6 z grupy 2158 (10.09.2014)

0

Dziesiątego września grupa 2158 wyemitowała pierwszy od trzech miesięcy rozbłysk klasy X. Rozbłysk wytworzył koronalny wyrzut masy skierowany w Ziemię.

W miesiącach letnich nastąpiło wyraźne obniżenie aktywności słonecznej – ostatnie rozbłyski najbardziej energetycznej klasy X nastąpiły 10 i 11 czerwca. W międzyczasie obserwowano sporadycznie rozbłyski klasy M, natomiast pod koniec sierpnia nastąpiły dwa lub trzy rozbłyski klasy X, ale po niewidocznej z Ziemi stronie Słońca. Te rozbłyski wyemitowały grupy, które na początku września pojawiły się przy wschodnim brzegu tarczy słonecznej. Grupy otrzymały oznaczenia 2157, 2158 oraz 2159.

Kompozytowy obraz rozbłysku klasy X1.6 na trzech falach ultrafioletowych / Credits - NASA, SDO

Kompozytowy obraz rozbłysku klasy X1.6 na trzech falach ultrafioletowych / Credits – NASA, SDO

Dziewiątego września grupa 2158 wyemitowała pierwszy silniejszy rozbłysk. Tego dnia o godzinie 02:29 CEST nastąpiło maksimum rozbłysku klasy M4.5. Rozbłysk trwał bardzo długo i wytworzył koronalny wyrzut masy (CME), częściowo skierowany ku Ziemi. Wybita plazma  powinna dotrzeć okolice Ziemi w nocy z czwartku na piątek i może wywołać nieco bardziej rozległe zorze polarne.

Dzień później nastąpił kolejny, znacznie silniejszy rozbłysk z grupy 2158. O 19:46 CEST nastąpiło maksimum rozbłysku klasy X1.6. Rozbłysk także wyemitował CME – w tej chwili trwa analiza uzyskanych zdjęć z sond SDO i SOHO. Ponieważ w momencie emisji rozbłysku grupa 2158 znajdowała się prawie dokładnie na środku tarczy słonecznej, jest bardzo prawdopodobne, że CME zostało w dużej części skierowane ku naszej planecie. Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk.


Rozbłysk klasy X1.6 – 10.09.2014 / Credits – NASA, SDO, solarham.net

W trakcie powolnego opadania aktywności po rozbłysku, prawdopodobnie nastąpił kolejny rozbłysk, średnich lub górnych stanów klasy M z grupy 2157. Do maksimum rozbłysku doszło około 20:30 CEST. Nie wiadomo, czy ten rozbłysk wyemitował CME, jednak jest to możliwe.

Pierwsza prognoza dotarcia CME do Ziemi powinna powstać w ciągu kilku nabliższych godzin. Wydaje się jednak prawdopodobne, że około piątku lub soboty zaistnieją dogodne warunki do obserwacji zórz polarnych, w tym i z terenów Polski.

Kolejne rozbłyski klasy M oraz X z grup 2157, 2158 i 2159 są możliwe. Przez najbliżesze 3-4 dni te grupy będą przebywać w centralnej części tarczy słonecznej. Jakiekolwiek rozbłyski oraz CME mogą z dużym prawdopodobieństwem wywołać efekty geomagnetyczne.

Aktywność słoneczna jest komentowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków  w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

Comments are closed.