Ekspedycja 40. na Ziemi

0

Trzech członków załogi ISS powróciło na Ziemie po 169 dniach pobytu w kosmosie.

Położenie miasta Żezkazgan na mapie Kazachstanu

Położenie miasta Żezkazgan na mapie Kazachstanu / Credit: Wassily, License: CC-BY-SA 3.0

W czwartek 11 września nad ranem, o 02:23 GMT, na Ziemię powróciła kapsuła powrotna statku Sojuz TMA-12M z trzema załogantami Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Załoga ekspedycji 39/40 w składzie: Steve Swanson (dowódca, NASA), Aleksandr Skworcow (inż. misji, Roskosmos) i Oleg Artiemjew (inż. misji, Roskosmos), powrócili na Ziemie po 169 dniach pobytu w przestrzeni kosmicznej. Kapsuła Sojuza dokonała przyziemienia o 08:23 czasu lokalnego, niedaleko miasta Żezkazgan w środkowym Kazachstanie. Astronauci zostali śmigłowcem przetransportowani do Karagandy.

W trakcie pobytu na ISS wykonywali oni przede wszystkim badania i eksperymenty związane z teledetekcją, behawiorystyką i fizjologią kości i mięśni. Ważną częścią misji były przygotowania pod kątem rocznego pobytu dwóch członków załogi, prowadzone przez NASA i Roskosmos, który to pobyt ma się rozpocząć w 2015 roku.

Na stacji przebywa teraz Ekspedycja 41. Dowódcą MSK jest Rosjanin Maks Surajew. Towarzyszą mu Reid Wiseman z NASA i Alexander Gerst z ESA. Już 25 września wystartuje kolejny statek Sojuz z trzema nowymi załogantami Stacji: Aleksandrem Samokutiajewem (Roskosmos), Jeleną Sierową (Roskosmos) i Barrym Wilmorem (NASA).

(NASA)

Comments are closed.