NASA wskazała 4 firmy, które będą wynosiły ładunki suborbitalne

0

NASA wskazała cztery firmy, które będą dla niej integrowały i wynosiły ładunki suborbitalne.

WhiteKhnightTwo w locie z podwieszonym SpaceShipTwo, 22 marca 2010 / Credits: Virgin Galactic

WhiteKhnightTwo w locie z podwieszonym SpaceShipTwo, 22 marca 2010 / Credits: Virgin Galactic

Amerykańska agencja kosmiczna NASA wybrała cztery firmy, które za pomocą komercyjnych środków wynoszenia będą wystrzeliwały dla niej ładunki suborbitalne. Jest to część programu mającego stymulować rozwój amerykańskich platform suborbitalnych wielorazowego użytku pozwalających testować nowe technologie kosmiczne.

Kontrakty o długości 3 lat, z możliwością przedłużenia o dwa lata, obejmują pięć rożnych profili lotu. Każda jednorazowa usług będzie kosztowała przynajmniej 100 000 USD. Każdego roku o zamówienia będą mogły się starać nowe firmy, a NASA będzie mogła definiować nowe profile lotu. Umowy te są rozszerzeniem kontraktów przyznawanych przez NASA w 2011 roku, które dotyczyły sprawdzonych środków wynoszenia.

NASA jako pierwszych czterech dostawców w ramach Flight Opportunities Program wybrała:

„Dokonaliśmy dużego postępu w pracach nad regularnym, częstym i przewidywalnym dostępem do granicy przestrzeni kosmicznej za rozsądną cenę, z możliwością łatwego i bezpiecznego odzyskiwania ładunku”, powiedział Michael Gazarik, zastępca dyrektora dyrektoriatu Space Technology Mission w centrali NASA. Program Flight Opportunities jest nadzorowany przez NASA Armstrong Flight Research Center w Edwards w Kalifornii.

(NASA)

Comments are closed.