ATK dostarczy rakiety do systemu wynoszącego Stratolaunch Systems

0

Znana z produkcji rakiet na paliwo stałe amerykańska firma ATK została wybrana na dostawcę pierwszego i drugiego stopnia dla systemu wynoszącego ładunki na orbitę, budowanego przez firmę Stratolaunch Systems.

 

Ideą firmy Stratolaunch Systems, założonej w 2011 roku przez współzałożyciela Microsoftu – Paula Allena, jest system wynoszenia ładunków ze startem z powietrza. Rakieta z ładunkiem ma być uwalniana na wysokości niemal 10 km spod skrzydła samolotu-matki, którego konstrukcji podjęła się znana z budowy SpaceShipTwo, firma Scaled Composites Burta Rutana.

Z kolei budową wypuszczanej spod skrzydła rakiety oryginalnie miała się zająć firma Space Exploration Technologies (SpaceX), jednak w zeszłym roku doszło do jej wycofania się z projektu. W wolne miejsce weszła inna znana firma z przemysłu kosmicznego – Orbital Sciences Corporation, która posiada już duże doświadczenie w systemach wystrzeliwanych z powietrza (rakieta Pegasus wypuszczana spod brzucha samolotu L-1011).

Proponowany system nośny o nazwie ALV (Air-Launch Vehicle) będzie zdolny do dostarczenia ładunku o masie do około 6,8 tony na niską orbitę okołoziemską (LEO). Zaprojektowanie, rozwój oraz budowa pierwszego i drugiego stopnia ALV dla kilku pierwszych misji zlecona została firmie ATK, która do pory dostarczała firmie Orbital komponenty do rakiet Pegasus.

Firma ATK z pewnością skorzysta ze swojego dużego doświadczenia w budowie tego typu systemów. Przedstawiciel firmy zapowiedział, że silniki dla ALV będą większe od tych wykorzystywanych w rakietach Pegasus, jednak podobnie będą one zbudowanie z wysokowytrzymałych materiałów kompozytowych o niskiej masie. Nowe rakiety będą ponadto wykorzystywać zaawansowane materiały pędne oraz sprawdzone materiały z innych, komercyjnych rakiet na paliwo stałe. ALV mają przypominać wykorzystywane w programie promów kosmicznych stopnie SRB (Solid Rocket Boosters) czy stopnie rakiet Tytan 4.

Rok temu Stratolaunch Systems zakupiła dwa samoloty Boeing 747, z których planuje się wykorzystać między innymi awionikę, podwozie oraz silniki (samolot nosiciel będzie wyposażony w sześć jednostek napędowych z samolotów Boeing 747). W ten sposób zbudowany zostanie samolot-matka o rozpiętości skrzydeł nieco ponad 117 metrów, co uczyni tę jednostkę największą w tej kategorii. Z kolei 27 marca 2013 roku firma Stratolaunch Systems poinformowała o otwarciu swojego drugiego hangaru, w którym planuje się przeprowadzać końcową budowę oraz testy systemu nośnego.

Składający się z trzech stopni system nośny ALV o długości około 37 metrów będzie odłączany od samolotu-matki na wysokości nieco ponad 9 km. Pierwsze loty testowe mają się odbyć w 2016 roku, a odpalenie ALV spod skrzydła samolotu-matki w 2018 roku. W tej chwili nie wiadomo jeszcze kto dostarczy zasilany ciekłym paliwem trzeci stopień ALV. Usługi firmy Stratolaunch mają być pełnione z kilku baz, m.in. z KSC na Florydzie, Ośrodka Wallops w Wirginii czy Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii.

(SFN)

{module[346]}

Comments are closed.