Intelsat-18 wystrzelony

0

Rakieta Zenit-3SLB wyniosła wczoraj wieczorem satelitę telekomunikacyjnego Intelsat-18.

5 października o godzinie 21:00:00 GMT wystartowała z Bajkonuru rakieta nośna Zenit-3SLB z geostacjonarnym satelitą telekomunikacyjnym Intelsat-18. O godzinie 03:34 GMT nastąpiło odłączenie się statku od ostatniego członu rakiety. Był to 75. start rakiety typu Zenit od 1985 roku i 5. w komercyjnej wersji naziemnej, Land Launch (tj. lądowa wersja rakiety Zenit-3SL używanej wyłącznie przez firmę Sea Launch do startów z pływającej platformy startowej). Intelsat korzystał z usług tej rakiety dopiero po raz drugi.

Nowy statek ma za zadanie zastąpić innego, osiemnastoletniego satelitę Intelsat 701, wyniesionego 22 października 1993 rakietą Ariane 4.

Start rakiety Zenit-3SLB z satelitą Intelsat-18 / Credits: SFNSatelita Intelsat-18 ma masę 3196 kilogramów i przenosi 24 transpondery pasm C i 12 pasma Ku. Każdy zestaw korzysta z własnej anteny eliptycznej o wymiarach 2,5 x 2,7 metra. Planowo ma pracować przez 15 lat. Powstał w zakładach firmy Orbital Sciences, w oparciu o platformę GEOStar-2 (Intelsat zamówił do tej pory 10 satelitów na tej platformie). Będzie obsługiwał region Ameryki Północnej, Australii, Polinezji Francuskiej (jeden z transponderów pasma Ku jest przeznaczony specjalnie na potrzeby tamtejszego urzędu poczty i łączności), Wysp Cooka, Nowej Zelandii, Nowej Kaledonii, Vanatu, Fidżi, Tonga, Samoa, i innych wysp Pacyfiku.

Satelita powinien rozpocząć normalną pracę w listopadzie. Tym samym Intelsat wszedł w intensywną kampanię wymiany swojej floty, największą w historii tego jednego z największych operatorów satelitarnych. W przeciągu roku firma wyniesie na orbitę jeszcze 5 nowych urządzeń.

Źródło: SFN, OSC

Comments are closed.