19 osób na orbicie, spacer Polaris Dawn

0

Nowy rekord oraz pierwszy prywatny spacer kosmiczny.

W dniu 11 września wystartowała misja Sojuz MS-26. Dzień później w ramach misji Polaris Dawn przeprowadzono spacer kosmiczny. Dodatkowo pobity został rekord “zaludnienia” orbity!

Spacer kosmiczny misji Polaris Dawn

W dniu 10 września rozpoczęła się prywatna misja załogowa Polaris Dawn. W skład tej prywatnej misji wchodzi następująca załoga:

  • Jared Isaacman (USA)
  • Scott Poteet (USA)
  • Sarah Gillis (USA)
  • Anna Menon (USA)

Tego też dnia kapsuła Dragon osiągnęła apogeum 1400,7 km – najwyższy z dotychczasowych “okołoziemskich” wypraw załogowych. Dzień później, podczas drugiego dnia misji Polaris Dawn pojazd Dragon obniżył swoją orbitę do wysokości 195 x 737 km. Rozpoczęły się także przygotowania do prywatnego spaceru kosmicznego, zaplanowanego na kolejny dzień misji.

Spacer rozpoczął się 12 września 2024 tuż po godzinie 12:10 CEST. Ponieważ w kapsule Dragon nie ma śluzy powietrznej, cała kapsuła została pozbawiona powietrza i cała załoga misji ubrała skafandry kosmiczne firmy SpaceX. Około 37 minut po rozpoczęciu spaceru całość powietrza z wnętrza kapsuły Dragon została usunięta i udało się otworzyć właz pojazdu.

Tuż po otwarciu włazu kapsuły Dragon – misja Polaris Dawn / Credits – SpaceX, Polaris Dawn

Czterdzieści minut po rozpoczęciu spaceru Jared Isaacman znalazł się poza kapsułą Dragon. Po godzinie i czterech minutach od rozpoczęcia spaceru zamknięto właz kapsuły Dragon i rozpoczęło się ponowne napełnianie powietrzem wnętrza pojazdu. Całość pobytu poza kapsułą zajęła zatem około 25 minut. Całość spaceru trwała godzinę i 46 minut.

W spacerze – w formie “aktywnej” wzięli udział Jared Isaacman i Sarah Gillis. Pozostali członkowie misji, z uwagi na użycie skafandrów oraz brak powietrza wewnątrz (otwartej) kapsuły też wzięli udział w tym spacerze, aczkolwiek w formie “pasywnej”. Jared Isaacman poza Dragonem spędził 7 minut i 56 sekund, zaś Sarah Gillis 7 minut i 15 sekund.

Większość spaceru przebiegła po nocnej stronie Ziemi. Poza pierwszymi obrazami ukazującymi wieczorną stronę naszej planety, w tle spaceru niewiele było widać.

Sojuz MS-26 na ISS

Jedenastego września o godzinie 18:23 CEST za pomocą rakiety Sojuz-2.1a z Bajkonuru wystartowała misja załogowa Sojuz MS-26. W skład misji wchodzą:

  • Aleksiej Owczynin (52 lata, 4 misja kosmiczna, uczestniczył w nieudanym starcie Sojuz MS-10, Roskosmos)
  • Iwan Wagner (39 lat, druga wyprawa na orbitę, Roskosmos)
  • Donald Pettit (69 lat, 4 misja kosmiczna, NASA – obecnie najstarszy aktywny astronauta NASA)
Start misji Sojuz MS-26 / Credits – NASA

W trzy godziny od startu pojazd Sojuz MS-26 dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Załoga Sojuza MS-26 wejdzie w skład Ekspedycji 71 i 72 na ISS. Planowany koniec misji Sojuz MS-26 to marzec 2025.

Nowy orbitalny rekord

Dzięki misjom Polaris Dawn i Sojuz MS-26, a także misji Shenzhou-18, misji Crew-8, załodze misji Boe-CFT oraz misji Sojuz MS-25 od 11 września 2024 na orbicie przebywa 19 osób. Jest to nowy rekord. Co prawda 11 grudnia 2021 roku “w kosmosie” przez chwilę także przebywało 19 osób, ale wówczas szóstka uczestniczyła w krótkiej misji suborbitalnej. Tym razem 19 osób przebywa na orbicie – ta sytuacja utrzyma się jeszcze przez kilka dni, aż do zakończenia misji Polaris Dawn.

Dzięki możliwości komercyjnego skorzystania z pojazdu Dragon poszerzyły się działania człowieka na niskiej orbicie okołoziemskiej. W kolejnych latach planowane są następne misje – zarówno niezależne od ISS, jak i skierowane na tę Stację. Wykonywane będą także misje na chińską stację Tiangong, a także do służby powinien wejść indyjski pojazd Gaganyaan. Oznacza to, że obecny rekord może być już niebawem pobity.

Spoglądając nieco dalej w przyszłość – czy w przyszłej dekadzie, gdy już ISS zostanie zastąpiona komercyjnymi stacjami – możemy się spodziewać nawet i kilkudziesięciu osób na orbicie?

Misja Polaris Dawn jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, S-X)

Comments are closed.