Pierwszy rozbłysk klasy X od prawie miesiąca!
W dniu 12 września obszar aktywny w pobliżu wschodniej krawędzi tarczy słonecznej wyemitował rozbłysk klasy X1.3. Jest to pierwszy rozbłysk tej klasy od prawie miesiąca.Ostatni rozbłysk klasy X został wyemitowany w dniu 14 sierpnia 2024. Był to rozbłysk klasy X1.1. Od tego czasu – choć aktywność słoneczna była stosunkowo wysoka – nie zanotowano silniejszych rozbłysków. Warto tu dodać, że w sierpniu 2024 aktywność słoneczna, mierzona Liczbą Wolfa, przekroczyła wartość 200 – po raz pierwszy od grudnia 2001 roku. Jest to wyraźny dowód na wyższą aktywność tego cyklu w porównaniu z poprzednim.
W dniu 12 września obszar aktywny w pobliżu wschodniej krawędzi tarczy słonecznej wyemitował rozbłysk klasy X1.3. Rozbłysk miał krótką charakterystykę i nie wyemitował plazmy w postaci CME. Maksimum rozbłysku nastąpił 12 września o godzinie 11:43 CEST, tuż przed początkiem spaceru misji Polaris Dawn.
W najbliższych dwóch tygodniach ten nowy obszar aktywny będzie znajdować się na tarczy słonecznej widocznej z Ziemi. Za kilka dni rozpocznie się okres potencjalnie większego wpływu tej grupy na pole magnetyczne naszej planety. Kolejne silniejsze i dłuższe rozbłyski oraz CME mogą wywołać zorze polarne na Ziemi.
Warto tu dodać, że w nocy z 12 na 13 września na Ziemi po raz kolejny w tym roku obserwowano rozległe zorze polarne. Niestety tego dnia w większości Polski (oraz ogólnie Europy Środkowej) była fatalna pogoda, związana głównie z rozległym niżem genueńskim, który sprowadził poważne ulewy w południowej części naszego kraju.
Aktywność słoneczna jest komentowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w tym cyklu słonecznym oraz najsilniejszych rozbłysków w 2022 roku, w 2023 roku.
(PFA)