Wkrótce loty SpaceShipTwo z silnikiem rakietowym

0

Trwają testy SpaceShipTwo w locie swobodnym. Jest bardzo prawdopodobne, że już niebawem na SpaceShipTwo zostanie zainstalowany silnik rakietowy, po czym nastąpi seria testów w locie ślizgowym z silnikiem (bez odpalania).

Od czasu naszej ostatniej wiadomości o testach SpaceShipTwo z 4 maja 2011 roku przeprowadzono jeszcze cztery udane loty ślizgowe tego pojazdu. Ostatni odbył się dosłownie kilkanaście godzin temu i przebiegł poprawnie. Oprócz tych udanych testów odbył się jeszcze jeden lot tandemu WhiteKnightTwo i SpaceShipTwo, w trakcie którego odwołano lot ślizgowy tego drugiego pojazdu. Lot swobodny został odwołany z uwagi na problemy techniczne z systemem zwalniania SpaceShipTwo.

Łącznie odbyły się już sześćdziesiąt trzy loty związane z WhiteKnightTwo i SpaceShipTwo oraz jedenaście lotów ślizgowych tego drugiego pojazdu. Wedle niepotwierdzonych jeszcze informacji (lecz z bardzo pewnego źródła) wkrótce silnik rakietowy zostanie zainstalowany na pokładzie SpaceShipTwo, po czym nastąpi kilka lotów ślizgowych. Dzięki temu zostaną przebadane charakterystyki lotu ślizgowego z zainstalowanym silnikiem rakietowym – prawdopodobne są także testy odwołania lotu rakietowego i powrotu na lotnisko. Po tych testach – jeśli oczywiście przebiegną one zgodnie z założeniami – powinny nastąpić pierwsze loty rakietowe.

Warto tu przypomnieć, że pierwszy lot rakietowy SpaceShipOne nastąpił już po ósmym locie ślizgowym. Jest więc możliwe, że loty rakietowe SpaceShipTwo nastąpią już niebawem.

Ponadto, 14 czerwca 2011 roku firma Masten Space Systems przeprowadziła udane odpalenie silnika rakietowego dla SpaceShipTwo. Odpalenie trwało około 50 sekund i przebiegło poprawnie.

Dyskusja o testach SpaceShipTwo toczy się na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.