Czy Iran rzeczywiście wysłał małpę w kosmos?

0

Pojawiły się wątpliwości, czy rzeczywiście Iran wysłał małpę w kosmos. Zdjęcia małpy „przed” i „po” locie prezentują inne małpy, co rzuca cień na wiarygodność irańskich doniesień.

28 stycznia 2013 roku Iran miał dokonać lotu suborbitalnego z małpą na pokładzie. Iran miał wówczas przeprowadzić suborbitalny lot z udziałem własnej kapsuły z systemami podtrzymywania życia, wewnątrz której znalazła się małpka (prawdopodobnie przedstawiciel gatunku makak rezus – macaca mulatta). Kapsułę odzyskano a małpka miała być w świetnym stanie po locie.

Kilka dni po locie opublikowano zdjęcie małpki. Ku zdziwieniu komentatorów okazało się, że małpa jest inna niż ta, która rzekomo miała polecieć w kosmos i której zdjęcia pokazano wcześniej. Pojawia się pytanie – czy rzeczywiście Iran wysłał małpę na lot suborbitalny czy był to rodzaj mistyfikacji?

 {module [346]}

Dwa zdjęcia prezentujące inne małpy z pewnością rzucają cień na wiarygodność irańskich doniesień. Warto tu jednak zauważyć, że Iran realizuje coraz bardziej ambitny program kosmiczny przy wykorzystaniu różnych rakiet. W najbliższych dniach można się spodziewać próby umieszczenia irańskiego satelity na orbicie za pomocą rakiety Safir.

Start miał być z mobilnego stanowiska startowego. Warto w tym miejscu dodać, iż Iran buduje obecnie drugie stanowisko startowe w ośrodku Semnan. Ponadto zapowiedziano budowę kolejnego ośrodka startowego, położonego w pobliżu wybrzeża Zatoki Perskiej.

Comments are closed.