Trzeci lot rakietowy SpaceShipTwo (10.01.2014)

0

Nowy rok dobrze rozpoczął się dla firm z branży „New Space”. Po udanych startach rakiet Falcon 9 oraz Antares, suborbitalny statek SpaceShipTwo (SS2) wykonał trzeci udany rakietowy lot testowy.

10 stycznia o godzinie 16:22 (CET) z portu kosmicznego w Mojave wystartował samolot WhiteKnightTwo. Podwieszony do niego statek SpaceShipTwo został odłączony na wysokości 14 km. Po odpaleniu silników osiągnął prędkość 1,4 macha oraz wzniósł się na 21 kilometrów – rekordową dotychczas wysokość dla tego pojazdu.

Za sterami siedzieli Dave Mackay, główny pilot Virgin Galactic, oraz Marc Stucky, pilot doświadczalny Scaled Composites. Podczas lotu przetestowany został system silników korekcyjnych RCS (Reaction and Control System) oraz nowa powłoka termiczna na belkach usterzenia (tail boom).

{youtube}vH16CkVSutY{/youtube}
Lot SS2 z 10 stycznia 2014 / Credits – Virgin Galactic, Clark Lindsey

Richard Branson, charyzmatyczny właściciel Virgin Galactic, uważa, że firma rozpocznie komercyjne loty suborbitalne jeszcze w tym roku. Jednakże podobne zapewnienia ogłaszane były już wiele razy, zaś program testów SpaceShipTwo ma już kilka lat opóźnienia. Pojawiły się nawet niepotwierdzone sugestie, iż pierwotnie zaprojektowany na potrzeby SS2 silnik nie sprawdził się, i wymagał dużych zmian konstrukcyjnych.

Jednakże wraz z rozpoczęciem lotów ponaddźwiękowych SpaceShipTwo, cel Virgin Galactic wydaje się bliski zrealizowania. Ponad 580 osób, w tym wielu celebrytów, wykupiło w przedpłacie lot w firmie Bransona. Jeżeli w najbliższych miesiącach w kolejnych lotach nie pojawią się nowe problemy techniczne, to pod koniec roku pierwsi klienci Virgin Galactic ujrzą krzywiznę Ziemi z ponad 100 kilometrów wysokości.

(VG)

{module [346]}

Comments are closed.