Pierwszy lot ślizgowy SpaceShipTwo w 2013 roku

0

Firma Virgin Galactic przeprowadziła pierwszy lot ślizgowy pojazdu SpaceShipTwo w tym roku. Był to już 24. lot ślizgowy tej konstrukcji.

Trwają testy pojazdu SpaceShipTwo (SS2), budowanego przez firmę Scaled Composites na potrzeby Virgin Galactic. W grudniu zeszłego roku przeprowadzono pierwszy lot ślizgowy SS2 z zainstalowanym silnikiem rakietowym. Od tego czasu nie przeprowadzono żadnych lotów samodzielnych SS2, ale przeprowadzono trzy loty samolotu-nośnika – WhiteKnightTwo (WK2).

Trzeciego kwietnia przeprowadzono pierwszy w tym roku lot ślizgowy SS2. Na pokładzie tego pojazdu znalazło się dwóch pilotów firmy VG. Od momentu uwolnienia spod WK2 do lądowania lot trwał dziewięć minut, w trakcie którego dokonano testu systemu uwalniania azotu ze zbiorników oraz zmiany konfiguracji skrzydeł pojazdu. Lot przebiegł pomyślnie i zaplanowane cele testowe zostały osiągnięte. Zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje pojazd SS2 podczas lotu z 3 kwietnia.

Kiedy nastąpi lot z odpaleniem silnika rakietowego? Firma VG nie podaje żadnych terminów, można jednak przypuszczać, że jeszcze w tym roku dojdzie do pierwszego lub pierwszych lotów rakietowych SS2. 

(SC, VG)

{module [346]}

Comments are closed.