Dawn: ciemne plamy na planetoidzie Westa

0

Sonda Dawn wykonała serię zdjęć asteroidy Westa, którą minąć ma 16 lipca. Fotografie uwidoczniły dziwne ciemne obszary w paśmie równikowym drugiej co do wielkości planetoidy w Układzie Słonecznym.

NASA opublikowała serię 20 zdjęć, wykonanych w półgodzinnych odstępach, na których widać ciemne obszary w pobliżu równika asteroidy Westa. Sonda Dawn ma zbliżyć się do Westy 16 lipca tego roku. Statek fotografuje Westę od maja, aby zebrać dane potrzebne do precyzyjnego wykonania manewru zbliżenia.

Zdjęcia (poniżej) wykonane zostały z odległości około 483 000 kilometrów i obejmują 1/10 obrotu 530 kilometrowej planetoidy. Ich rozdzielczość jest zbliżona do najlepszych zdjęć Westy wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

{youtube}mDpusy3JUkw{/youtube}

Start rakiety Delta II z sondą Dawn, 27 września 2007 / Credits: NASAUwidoczniły one kilka ciemnych obszarów w pobliżu pasa równikowego asteroidy, które zaciekawiły naukowców. Mają one około 100 km średnicy. Na zdjęciach przemieszczają się z lewa na prawo. “Niczym obcy w obcym świecie próbujemy znaleźć znajome widoki”, mówi Jian-Yang Li, naukowiec z zespołu Dawn, z University of Maryland. “Ciemna plama jest jednym z nich – wygląda podobnie do cechy szczególnej B, którą opisaliśmy na zdjęciach Westy wykonanych przez HST”.

Na zdjęciach widać już nieregularny kształt planetoidy, spowodowany najpewniej dużym kraterem uderzeniowym na jej południowym biegunie.

W miarę zbliżania się sondy do planetoidy NASA będzie publikowała więcej zdjęć. Sonda ma 16 lipca wejść na orbitę planetki, zmniejszając swoją prędkość względem niej do 120 km/h. Będzie tam przebywać do lipca 2012, a potem ruszy w dalszą drogę do planety karłowatej Ceres, do której dolot planowany jest na początek lutego 2015.

Misja Dawn może mieć kluczowe znaczenie dla poznania przeszłości Układu Słonecznego, jego powstania i ewolucji. Porównanie budowy, składu, topografii i innych cech fizyko-chemicznych dwóch największych ciał Pasa Asteroidów może dostarczyć nowych wiadomości o wczesnym Układzie Słonecznym.

Zobacz też: Dawn zbliża się do planetoidy Westa

Źródło: space.com

Comments are closed.