1600 satelitów do 2025 roku

0

Nowy raport firmy Northern Sky Research wskazuje, że w ciągu następnych 15 lat na orbitę trafi około 1600 satelitów wartych łącznie ponad 250 miliardów USD.

Konkluzją nowego raportu rynku produkcji i wynoszenia satelitów “Global Satellite Manufacturing and Launch Markets”, przygotowanego przez amerykańską firmę Northern Sky Research (NSR), jest to, że do 2025 roku na orbitę ma trafić ponad 1600 nowych satelitów, wartych około 250 miliardów USD. Wpływ na to będą miały głównie ciągłe zastępowanie starzejących się satelitów, migracja na satelity o wysokiej przepustowości i na transpondery pasma Ka, kontrakty rządowe oraz stabilność misji naukowych i nawigacyjnych.

Starszy analityk firmy, Prashant Butani, spodziewa się, że rynek przeżyje szczyt w 2016 roku. Mogą wtedy trafić na orbitę satelity o wartości ponad 20 miliardów USD. Roczna średnia ilość wynoszonych satelitów ma przekroczyć 110. Butani upatruje wyzwanie dla rynku w ograniczonej ilości dostępnych metod i środków wynoszenia. Wąskim gardłem dla komercyjnych satelitów telekomunikacyjnych są zaś lampy mikrofalowe z falą bieżącą (TWTA).

Prognozowana przez NSR zwiększona częstotliwość wysyłania satelitów powinna pomóc w rozwoju takich firm jak SpaceX czy wyjściu na prostą firmie Sea Launch, która otarła się o bankructwo.

Co raz większą uwagę producentów satelitów przykuwają mniejsi, regionalni operatorzy. Mimo, że Ameryka Północna i Europa będą nadal generowały ponad połowę zamówień w tym sektorze, to następna dekada będzie należała do Azji, Ameryki Łacińskiej i Bliskiego Wschodu, przewiduje NSR.

Źródło: NSR

Comments are closed.