Euroconsult przeanalizował rynek HTS

0

Firma Euroconsult przyjrzała się rynkowi szybkich transmisji satelitarnych HTS. Przychody z tego rynku przekroczyły 1 mld USD.

Według przygotowanego przez firmę doradczą Euroconsult raportu pt. “High Throughput Satellites: Vertical Market Analysis and Forecasts”, rynek szybkich transmisji satelitarnych HTS dynamicznie się rozwija.

Popyt na usługi wzrasta szybciej niż przewidywano jeszcze dwa lata temu. Klienci chętnie wynajmują duże ilości połączeń. Rośnie też ilość danych pobieranych przez użytkowników końcowych. Euroconsult szacuje, że w latach 2015-2024 skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) wyniesie 22%.

Od końca 2014 roku zamówiono ponad 20 nowych systemów, w tym 8 satelitów firmy O3b. Podaż nie wzrosła znacząco w porównaniu do 2014 roku, z uwagi na dużą ilość opóźnień w wynoszeniu satelitów.

Do tej pory 25 operatorów zamówiło prawie 100 systemów typu HTS o wartości ponad 17 miliardów USD. W ciągu dekady planowane jest wyniesienie kolejnych 129. Będą miały one łączną przepustowość prawie 3 Tbps. Ponad połowa z nich, 78, nie została jeszcze zakontraktowana.

Firma szacuje, że przychody z HTS wyniosły w 2015 roku ok. 1,1 mld USD. W roku 2024 ma być to już blisko 4,9 mld USD. W ciągu 3 lat cena najmu połączeń HTS spadła o połowę.

Największym rynkiem pozostaje Ameryka Północna. Królują tam dwie firmy: ViaSat i HNS. Na pozostałych kontynentach rynek operatorów jest bardziej podzielony. W samej Brazylii w ciągu trzech lat ma pojawić się 7 nowych operatorów. Na Bliskim Wschodzie i w Afryce do 2019 roku ma działać 12 dostawców usług HTS.

(Euroconsult)

Comments are closed.